Spośród pięciu filmów, które ogłoszono w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy są: "Na Zachodzie bez zmian" z Niemiec, "Argentyna, 1985" z Argentyny, "Blisko" z Belgii, "IO" z Polski oraz "Cicha dziewczyna" z Irlandii.
W kategorii Najlepszy film nominowano: "Na Zachodzie bez zmian", "Avatar. Istota wody", "Duchy Inisherin", "Elvis", "Wszystko wszędzie naraz", "Fabelmanowie", "Tar", "Top Gun: Maverick", "W trójkącie", "Woman Talking".
W kategorii Najlepszy reżyser nominowani zostali: Martin McDonagh za "Duchy Inisherin", Daniel Kwan i Daniel Scheinert za "Wszystko wszędzie naraz", Steven Spielberg za film "Fabelmanowie", Todd Field za "Tar" oraz Ruben Ostlund za film "W trójkącie".
Jako Najlepszego aktora nominację usłyszeli: Austin Butler za rolę w filmie "Elvis", Brendan Fraser za film "Wieloryb", Colin Farrell za "Duchy Inisherin", Bill Nighy za "Living" i Paul Mesal za "Aftersun".
Najlepszą aktorką ma szansę stać się w tym roku: Cate Blanchett - "Tar", Ana de Armas - "Blondynka", Andrea Riseborough - "To Leslie", Michelle Williams - "Fabelmanowie", Michelle Yeoh - "Wszystko wszędzie naraz".
W kategorii Najlepszego aktora w roli drugoplanowej nominowano kolejno: Brendan Gleeson w produkcji "Duchy Inisherin", Brian Tyree Henry w filmie "Most", Judd Hirsch z opowieści "Fabelmanowie", Barry Keoghan w "Duchach Inisherin" oraz Ke Huy Quan w filmie "Wszystko wszędzie naraz".
Jako Najlepszą aktorkę w roli drugoplanowej nominowani zostali: Angela Bassett z "Czarnej Pantery: Wakanda w moim sercu", Hong Chau w filmie "Wieloryb", Kerry Condon w produkcji "Duchy Inisherin", Jamie Lee Curtis za film "Wszystko wszędzie naraz" oraz Stephanie Hsu w "Wszystko wszędzie naraz".
95. gala wręczenia Oscarów odbędzie się w niedzielę 12 marca 2023 r. w Dolby Theatre w Los Angeles. Galę - po raz trzeci - poprowadzi Jimmy Kimmel.
Oscary 2023. Polski akcent
"IO" nie otrzymał wcześniej nominacji do Złotych Globów, ale został bardzo dobrze przyjęty przez amerykańskich krytyków. "Żaden film, który widziałam w tym roku nie poruszył mnie tak głęboko, nie sprawił, że poczułam się tak optymistycznie nastawiona do kina, ani nie zaangażował mnie z takim intelektualnym wigorem jak IO" - napisała recenzentka dziennika New York Times Manohla Dargis.
Ważne nagrody
Wczesna twórczość Skolimowskiego - od "Rysopisu", po "Ręce do góry" - zaskakuje do dziś. Jego pierwszy film zagraniczny "Le départ" ("Start") przyniósł mu Złotego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie. Inne filmy nakręcone na emigracji nagradzano w Cannes ("Fucha", "Wrzask").
Jerzy Skolimowski należy do twórców typowo autorskiego kina. 84-letni reżyser nie tylko nie zwalnia tempa, ale wręcz przeżywa okres świetności. Wiosną ubiegłego roku otrzymał Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" 2022 za osiągnięcia życia.
Polskie produkcje
To drugi raz, kiedy film Jerzego Skolimowskiego walczył o nominację do Oscara: w 2015 roku film "11 minut" nie dostał wówczas nominacji. Oprócz "IO" polscy producenci zgłosili także filmy: "Broad Peak" (reż. Leszek Dawid), "Cicha ziemia" (reż. Aga Woszczyńska), "Filip" (reż. Michał Kwieciński), "Film balkonowy" (reż. Paweł Łoziński), "Fucking Bornholm" (reż. Anna Kazejak), "Iluzja" (reż. Marta Minorowicz) oraz "Kobieta na dachu" (reż. Anna Jadowska).
IO (2022), reż. Jerzy Skolimowski, oficjalny zwiastun PL/YouTube GutekFilm
Współczesna interpretacja klasyki
Jerzy Skolimowski nigdy nie krył, że "IO" jest jego współczesnym spojrzeniem na klasyczny film Roberta Bressona "Na los szczęścia, Baltazarze!" (1966). Tytułowym bohaterem obrazu jest osiołek, który występuje w cyrku z młodą artystką o pseudonimie Kasandra (Sandra Drzymalska). Dziewczyna troskliwie się nim opiekuje, a on darzy ją bezwarunkową miłością. Niestety, kiedy po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt do cyrku wkraczają komornicy, owa dwójka musi się rozdzielić. Osiołek trafia do stajni, a później jeszcze kilkakrotnie zmienia właścicieli. Opiekę nad nim sprawują m.in. kierowca tira (Mateusz Kościukiewicz) i włoski ksiądz (Lorenzo Zurzolo), który zabiera zwierzę do posiadłości hrabiny (Isabelle Huppert).
Malujący reżyser
Jerzy Skolimowski to człowiek wielu talentów, zajmujący się nie tylko reżyserowaniem. Jest także artystą malarzem, poetą i aktorem. Na swoim koncie ma ponad 20 ról - nie tylko w swoich filmach, ale także u światowej sławy reżyserów, takich jak David Cronenberg, Tim Burton czy Volker Schlöndorff. Zagrał także w jednym z filmów o superbohaterach z uniwersum Marvela ("The Avengers"), gdzie partnerowała mu Scarlett Johansson.
jp/rk/IAR