- Market filmowy to spotkania z dystrybutorami, twórcami i producentami. Przy okrągłych stołach można omawiać aktualne zagadnienia produkcji i dystrybucji filmowej, na podstawie obrazów prezentowanych na festiwalu.
- W wydarzeniu wezmą udział także zagraniczni filmowcy, którzy opracowują obecnie projekty związane z Polską, Europą Środkowo-Wschodnią i krajami bałtyckimi. To miejsce spotkań także dla studentów szkół filmowych i dziennikarstwa.
- NNW International Film Market 2023 współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
- Festiwal NNW przypada w tym roku na ostatnie dni września: 27.-30.09.2023.
- Festiwal NNW to miejsce, gdzie od lat możemy realnie dotknąć historii. Tej mówionej – wsłuchując się w ostatnie świadectwa bohaterów, oraz tej opowiadanej przez filmowców. To też miejsce, gdzie zaczyna się kolejna opowieść filmowa - zapowiada dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.
Festiwalowe prezentacje to nie tylko filmy nawiązujące do historii narodowej, heroicznej, ale również tej indywidualnej – tożsamości i wolności każdego człowieka. W konkursach filmów dokumentalnych i na pokazach specjalnych, uczestnicy festiwalu NNW oglądają filmy z całego świata. Wiele z nich nawiązuje do tego, co dzieje się ostatnio na świecie, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat. Opisuje dramaty czy traumy przeżyte w wyniku wojny, konfliktu, działań reżimu. Filmy Festiwalu NNW co roku ocenia jury złożone ze znanych filmowców i ekspertów z całego świata.
Festiwal NNW co roku zaskakuje, nie tylko nowymi tematami odkrywanymi w pokazywanych filmach, ale także różnorodnością programu, który jest non stop poszerzany i stara się odpowiadać na zapotrzebowania widzów, uczestników i filmowców. Słynie z honorowania polskich i zagranicznych bohaterów, opozycjonistów walczących o wolność Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności, pośmiertnie i za życia. W 15-letniej historii organizator Festiwalu uhonorował w ten sposób ponad 1500 osób.
Na Festiwalu odbywa się co roku Pitching Forum, warsztaty scenariuszowe filmów dokumentalnych i fabularnych z historią w tle, a także od 2023 roku International Film Market z udziałem twórców z całego świata.
Festiwal NNW 2023 - co, gdzie, kiedy?
Cztery festiwalowe dni wypełnia co roku ponad dwieście wydarzeń. Połowa z nich to filmowe pokazy specjalne i konkursowe. Na resztę składają się nie mniej ważne i atrakcyjne dyskusje z udziałem filmowców, historyków, publicystów, twórców i opozycjonistów; wystawy, koncerty i spektakle; promocje książek czy wydarzenia dedykowane Polonii.
Ideą, która od początku przyświecała Festiwalowi Filmowemu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, była chęć stworzenia przestrzeni, w której spotkać się mogą świadkowie naszej historii najnowszej, twórcy obrazów filmowych inspirowanych dziejami i bohaterami walki o niepodległość oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, chcący pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez reżimy i propagandę na cierpienia oraz na zapomnienie. Przez lata Festiwal poszerzył formułę o opowiadanie o drogach do wolności narodów całego świata oraz jednostek. Od kilku lat Festiwal ma charakter międzynarodowy.
Na Festiwalu NNW można zobaczyć, posłuchać i dotknąć historii; spotkać się bezpośrednio i porozmawiać z tymi, którzy nigdy nie pogodzili się ani z niemiecką, ani z sowiecką okupacją. Każdego roku Festiwal NNW odwiedza kilka pokoleń Polaków i coraz więcej gości z zagranicy. Obok środowisk polonijnych, przyjeżdżają świadkowie historii i twórcy z całego świata czy wydawcy książek o historii Polski.
Przy Festiwalu NNW powstała AKADEMIA FILMOWA FESTIWALU NNW, pod której szyldem organizowane są coroczne warsztaty scenariuszowe filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce historycznej, Pitching Forum Festiwalu NNW, warsztaty filmowe dla młodzieży w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej oraz szkolenia warsztatowe i rozwojowe w ramach Akademii Mediów Polonijnych. Od 2023 roku także International Film Market – miejsce do spotkań i dyskusji o filmach, gdzie spotykają się twórcy i producenci z Polski i ze świata.
Ważnym punktem Festiwalu NNW są spotkania branżowe – warsztaty scenariuszowe czy montażowe, seminaria, masterclassy, Q and A czy Pitching Forum. Pitching to publiczna prezentacja projektów filmów będących jeszcze w fazie przygotowań tzw. developmentu, których twórcy poszukują środków na dofinansowanie produkcji i szeroką dystrybucję. Wysłuchują ich eksperci i redaktorzy zamawiający z telewizji publicznej, telewizji komercyjnych oraz przedstawiciele instytucji publicznych, sponsorzy i dystrybutorzy.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW to cztery dni wypełnione pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych, reportażami radiowymi, ciekawymi dyskusjami panelowymi, rozmowami o historii i drogach do wolności narodów i jednostek. Towarzyszą mu wystawy, instalacje artystyczne, widowiska muzyczne i teatralne. Do tej pory można było posłuchać takich indywidualności jak Jan Pietrzak, Leszek Możdżer, Dariusz Malejonek i Maleo Reggae Rockers, zespół TSA, grupa Budgie, meksykańska grupa Chelydra, Anna Rusowicz, Luxtorpeda, Ewa Dałkowska, Henryk Miśkiewicz czy Marek Probosz.
Festiwal Filmowy NNW działa przez cały rok. W kraju i zagranicą w ciągu roku organizowane są Retrospektywy Festiwalu NNW dające możliwość obejrzenia filmów i posmakowania atmosfery festiwalowej także tym ludziom, którzy nie mogli dotrzeć do Gdyni.
INTERNATIONAL FILM MARKET w MUZEUM MIASTA GDYNI
ŚRODA 27 września:
STREFA MIESZANA
20.00 -22.00 Inauguracja IFM
CZWARTEK, 28 września
10.00-10.10
OTWARCIE DNIA PRZY KAWIE z udziałem Dyrektora MFF NNW oraz zespołu tworzącego Międzynarodowy Market Filmowy NNW
Specjalny udział: reprezentacja Akademii Filmowej NNW
STREFA MIESZANA
10.00-18.00
Spotkania 1 na 1
SALA AV:
10.30 – 14.00
PITCHING MIĘDZYNARODOWY: międzynarodowi twórcy prezentują swoje projekty polskim partnerom: producentom i instytucjom
15.00 – 15.45
MASTER CLASS: Diana: The night She Died: jak zrobić film o ikonicznej postaci, i sprzedać go do 60 krajów – gość honorowy: David Cohen – scenarzysta, reżyser, producent, psycholog, członek Królewskiego Towarzystwa Psychologicznego, pisarz (Wielka Brytania)
16.00 -17.00
MASTER CLASS: Sabina, Torturowany z powodu Chrystusa: Filmy o niższym budżecie, czyli jak nie wydać 10 mln $ – gość honorowy, przewodniczący jury fabularnego NNW: John Grooters – producent, reżyser, scenarzysta (USA), oraz Ionut Ionescu – producent (Rumunia).
STÓŁ N (TV):
10.15-11.00
Od pomysłu do premiery. Akademia Filmowa Festiwalu NNW – prowadzą: Arkadiusz Gołębiewski, Darek Dikti, Grzegorz Pacek
11.00 – 11.45
Jak dotrzeć do archiwaliów, które miały pozostać tajemnicą: Okupacja lub Wyzwolenie – goście: Svetlana Cocorkova – scenarzystka, Svetoslav Ovcharov – operator, reżyser (Bułgaria)
12.00-12.45
Poszukiwania historycznej wiarygodności na filmowych lokacjach – gość honorowy: Krzysztof Wiech – uczestnik realizacji wielu polskich filmów historycznych, i współpracownik międzynarodowych produkcji (Polska)
13.00-13.45
Wyzwania koprodukcji międzynarodowych, gdy chcemy zrobić film we własnym języku (Święty, Polska, Węgry) – Izabela Kiszka-Hoflik – producentka, IKH Pictures Production
STÓŁ W:
10.30-11.15
Przenoszenie na ekran historii narodowej małego kraju: Syberia w Kościach – gość: Virgiliu Margineanu – producent (Mołdawia)
11.30 -12.15
Jak zafascynować widownię filmową biografią, i jak podbić nią świat: gość specjalny, juror międzynarodowego konkursu dokumentalnego NNW: Massimo Benvegnu – dyrektor programowy Biografilm w Bolonii (Włochy)
12.30 – 13.15
Produkcja filmów w realiach Japonii – własny rynek, czy koprodukcje: goście specjalni – członek międzynarodowego jury fabularnego – Ken Takahasi – dyrektor Kyoto Historica Film Festival, oraz San Kim – Winny, producent (Japonia)
13.30 -14.15
Zachęty PISF – czym są w ramach systemu finansowania produkcji filmowej w Polsce, komu przysługują? – prezentuje Paulina Malinowska-Czech (Polska)
PIĄTEK, 29 września
9.50-10.00
OTWARCIE DNIA PRZY KAWIE:
Z udziałem Dyrektora MFF NNW oraz zespołu tworzącego Międzynarodowy Market Filmowy NNW. Specjalny udział: reprezentacja FORUM POLONIJNEGO NNW
DZIEŃ ANIMACJI
STREFA MIESZANA
10.00-18.00
Spotkania 1 na 1
STÓŁ W
10.00 -10.45
Rodzinne, kameralne filmowanie a ważna historia do opowiedzenia: Free Skate – goście specjalni: Veera Vilo – scenarzystka, aktorka, Roope Olenius – reżyser, producent (Finlandia)
11.00 – 12.30 (STÓŁ W wspólnie ze STREFĄ MIESZANĄ)
Nasze rozliczenia narodowe: współczesne i historyczne – poznajmy się nawzajem: Ukraina - "Mirnyj-21", "Świetlana droga", "Znaki wojny", "Klondike" i "Kompania Wowy", Niemcy - "Cichy las" i "Ostatni strzał", Japonia - "Teraz jest przeszłość", "Winny", Tajwan - "Nie przestali lamentować", Azerbejdżan - "Anama", Białoruś - "Białoruś 23.34", "Matczyzna", "Głosy".
12.45-13.30
Mały kraj, wielkie filmy. Jak oni to robią: U Progu wojny – goście specjalni: Margus Paju – producent, Ole Mirme – reżyser (Estonia)
15.00-15.45
Białoruska Niezależna Akademia Filmowa – jak wspiera filmowców na emigracji? – spotkanie z członkami Akademii
SOBOTA, 30 września
9.50-10.00
OTWARCIE DNIA PRZY KAWIE z udziałem Dyrektora Festiwalu NNW oraz zespołu tworzącego Międzynarodowy Market Filmowy NNW. Specjalny udział: reprezentacja Akademii Filmowej NNW
STREFA MIESZANA
10.00-14.45
Spotkania 1 na 1
STÓŁ N
10.00-10.45
Za co dostanę tantiemy, a za co nie? Spotkanie z zarządem ZAPA – gość specjalny: Dominik Skoczek
11.00-11.45
Jak perfekcyjna ścieżka dźwiękowa wzmacnia opowiadanie trudnej historii: goście: Margus Ounapuu – producent, Ivan Murd – reżyser, Mart Avi – kompozytor (Estonia)
12.00-12.45
Sport niepełnosprawnych jako tło opowieści o nadziei: Połowa mnie – goście: Sebastian Rejman, aktor, muzyk, prezenter telewizyjny (Finlandia), Yannick Rudynski, agent sprzedaży Fizz-e-Motion (Austria)
13.00-13.45
O współpracy reżysera i producenta z zespołem kaskaderów, w warunkach Hollywood – Indiana Jones i artefakt przeznaczenia – gość specjalny: Jacek Jagódka (Wielka Brytania)
STÓŁ W
10.15-11.00
Jakie historie poruszają dziś Hiszpanię? Popioły na niebie – gość specjalny: Miquel Romans, reżyser (Hiszpania)
11.15-12.00
Ukraińscy filmowcy w Polsce: gościnnie, czy na stałe? – przedstawia Roman Borovko – scenarzysta i reżyser (Ukraina)
12.15-13.00
Modele współpracy niezależnych filmowców z nadawcami
13.15-14.00
"Dziewczyna ze zdjęcia" i nie tylko – jak poszukiwania i współczesne odkrycia historyczne można przełożyć na film dokumentalny – Tomasz Muskus
SALA AV
10.00-12.30
SPOTKANIA NIESPODZIANKI
12.45-14.45
MIĘDZYNARODOWY PITCHING PROJEKTÓW I PREZENTACJA OFERTY NADAWCÓW
14.45-15.00
ZAMKNIECIE pierwszej edycji IFM NNW
***
Patronat Honorowy nad XV Międzynarodowym Festiwalem Filmowym NNW objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, a organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia. Festiwal został Dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury. Festiwal współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerem Generalnym 15. Festiwalu NNW jest Energa z Grupy ORLEN. Patronem Medialnym Festiwalu jest Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio i Polskie Radio 24.
mat. pras. / oprac. rk