Słuchaj Programu 1 Polskiego Radia w Playerze
Komisja Europejska zaproponowała wykorzystanie zamrożonych w Unii aktywów Rosji do odbudowy Ukrainy. Chodzi o zyski generowane z zablokowanych aktywów. Komisja przedstawiła konkretny plan. Pula unieruchomionych aktywów Banku Centralnego Rosji w świecie to około 300 miliardów euro, z czego prawie 200 miliardów w samej Unii, większość w Belgii, na rachunkach Euroclear, jednej z największych izb rozliczeniowych.
Komisja Europejska szacuje, że nadzwyczajne dochody pochodzące z unieruchomionych aktywów Rosji to około trzech miliardów euro rocznie, czyli 15 miliardów euro w najbliższych czterech latach, do końca obecnego unijnego budżetu. Bruksela przesłała swoje propozycje europejskim stolicom, które muszą je zaakceptować, by decyzja w tej sprawie zaczęła obowiązywać.
Te propozycje miały być przygotowane przed wakacjami. Doszło jednak do opóźnień, bo kilka dużych, unijnych krajów zaczęło zgłaszać wątpliwość. Te państwa argumentowały, że może to negatywnie wpłynąć na wiarygodność wspólnej waluty, zastrzeżenia miał także Europejski Bank Centralny. Jednak teraz, kiedy pojawiły się problemy z uzgodnieniem nowego pakietu finansowego dla Ukrainy, prace przyspieszyły. Nadzwyczajne zyski z unieruchomionych aktywów Rosji mają być przelewane na osobne rachunki, a następnie przez unijny budżet przekazywane Ukrainie.
W audycji porozmawiamy z prof. Waldemarem Gontarskim m.in. na temat unijnego wsparcia dla Ukrainy.
Czytaj także:
***
Na audycję "W otwarte karty" w czwartek (14.12) o godz. 21.05 zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.
DS