Polskie Radio

"Jedyne Takie Miejsce" z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni [SŁUCHAJ TERAZ]

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2023 07:00
Dziś w ramach audycji "Jedyne Takie Miejsce" Roman Czejarek gości w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.  
Roman Czejarek w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Roman Czejarek w Muzeum Marynarki Wojennej w GdyniFoto: Polskie Radio

SŁUCHAJ TUTAJ:

Czym jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni?

Jednym z głównych obszarów działalności Muzeum Marynarki Wojennej jest upowszechnianie i popularyzacja historii Marynarki Wojennej RP. Na ekspozycji zaprezentowano bogate i piękne dzieje oręża polskiego na morzu. Pierwsze próby dokumentowania dziejów polskich sił zbrojnych na morzu, czy gromadzenia pamiątek, podejmowane były już w okresie międzywojennym. Po zakończeniu II wojny światowej powróciła sprawa utworzenia morskiej placówki muzealnej.

Pierwszą siedzibą Muzeum była stara willa przy gdyńskiej plaży. Tam ulokowano ekspozycję, a na przyległym terenie ustawiono elementy uzbrojenia i wyposażenia okrętowego. Ze składnicy muzealnej w Gdańsku sprowadzono kilkanaście luf armatnich i armat morskich z XVII i XIX w. Przełomem było przejęcie w 1960 r. zasłużonego niszczyciela ORP "Burza", przekształconego w okręt-muzeum.

W roku 2012 miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

---

W poprzednim wydaniu audycji "Jedyne Takie Miejsce" Roman Czejarek odwiedził Dolny Śląsk.

Bardo jest jedną z najbardziej urokliwych miejscowości w Polsce, pełną niezwykłych atrakcji. W tutejszych lasach rośnie najwyższa choinka w Polsce, a wśród miejsc wartych uwagi jest np. cudowna figurka Madonny, spektakularna bazylika, piękny kamienny most, ale przede wszystkim Przełom Bardzki, czyli niepowtarzalny i najpiękniejszy odcinek doliny Nysy Kłodzkiej. - Samo położenie Barda jest już cudem samo w sobie - mówił Mateusz Czajka.

Nazwa miejscowości nie pochodzi od słowa bard, czyli pieśniarz, lecz od prasłowiańskiego określenia wzgórza. Pojawia się w kronikach już w XI wieku, a sama osada została założona dobry wiek wcześniej, a więc Bardo jest równolatkiem Polski. - Na początku musiał tutaj być gród czeski, a Bolesław Chrobry w 1006 roku wraz z wojskami przejął te ziemie - tłumaczył historyk sztuki pasjonat miejscowej historii.

***

Do wysłuchania audycji "Jedyne Takie Miejsce", w sobotę (16.12) o godz. 9.00 - 12.00, zaprasza Roman Czejarek

mg/ans