Polskie Radio

Jak cara pozbawiono polskiej korony?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 18:04
193 lata temu, 25 stycznia 1831 roku, Sejm Królestwa Polskiego uchwalił detronizację Mikołaja I Romanowa. Wniosek o pozbawienie cara polskiej korony złożył pięć dni wcześniej Roman Sołtyk. Nastroje w ogarniętym powstańczą gorączką kraju zaostrzały się już od pewnego czasu.
Mikołaj I Romanow
Mikołaj I RomanowFoto: Muzeum Narodowe w Warszawie

Poza tym w audycji:

Wodór a przyszłość motoryzacji. Nie ustają poszukiwania alternatyw dla pojazdów z napędem spalinowym. Na tej liście są auta elektryczne, które rozwijają się coraz prężniej i cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a także pojazdy napędzane wodorem. Od 19 stycznia na ulicach Warszawy testowany jest autobus właśnie z napędem wodorowym. Ta innowacyjna konstrukcja kursuje na jednej z warszawskich linii.

Niedawno w "Eurece":

Józef Dowbor-Muśnicki urodził się w Garbowie pod Sandomierzem. 105 lat temu, 11 stycznia 1919 roku, objął dowództwo nad Powstaniem Wielkopolskim. Nowy dowódca zreorganizował oddziały powstańcze, powołał do wojska kilka roczników rekrutów, a także zakończył tworzenie regularnej Armii Wielkopolskiej, która w szczytowym momencie liczyła ponad 100 tys. żołnierzy.

Zanim bohater audycji pojawił się w Wielkopolsce, spotkał się z marszałkiem Józefem Piłsudskim. - Na początku stycznia 1919 roku w prasie warszawskiej i poznańskiej pojawiały się sygnały, że na stanowisko głównodowodzącego Powstaniem Wielkopolskim wyznaczony zostanie właśnie generał Józef Dowbor-Muśnicki. Chyba, żeby to wyjaśnić Dowbor-Muśnicki skonsultował się w tej sprawie z Piłsudskim - analizował dr Krzyżaniak.

Przypomniał jednocześnie, że wówczas w polskim wojsku żadne ruchy nie mogły się odbywać bez wiedzy marszałka. Do Poznania generał przybył więc ze swoistym "błogosławieństwem". - Po negocjacjach Dowbor-Muśnicki wrócił do Warszawy i po raz kolejny odbył spotkanie z Józefem Piłsudskim potwierdzając chęć objęcia dowództwa - zwracał uwagę dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.

Czytaj także:

***

Na "Eurekę" w czwartek (25.01) o godz. 19.30 zaprasza Jakub Domoradzki.

DS/kk

Zobacz więcej na temat: historia Polski Jakub Domoradzki