Polskie Radio

Jaskinia Raj – dom neandertalczyków i człowieka współczesnego

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 17:01
Po blisko 60 latach od odkrycia archeolodzy wrócili do Jaskini Raj położonej w Chęcinach, w Górach Świętokrzyskich. Odnaleźli żuchwę konia i kości lwa jaskiniowego, mamuta, niedźwiedzia. Jakie znaczenie mają te znaleziska dla odtworzenia czasów pomieszkiwania tam neandertalczyków i człowieka współczesnego między 60 tysięcy a 30.000 lat temu?
Archeolodzy powrócili do Jaskini Raj po blisko 60 latach od jej odkrycia. Co udało się znaleźć tym razem?
Archeolodzy powrócili do Jaskini Raj po blisko 60 latach od jej odkrycia. Co udało się znaleźć tym razem?Foto: Albin Marciniak/East News

Jaskinia Raj znajduje się około 11 km na południowy zachód od Kielc. Powstała w skałach wapiennych, na dnie ciepłego morza, które to szumiało około 360 mln lat temu. Długość naturalnych korytarzy – 240 m. W 1964 roku odkryli ją uczniowie krakowskiego technikum geologicznego. Ma niezwykłej piękności nacieki. Jest tu ponad 47 tysięcy stalaktytów. Najwyższa kolumna ma prawie dwa metry wysokości.

O najnowszych odkryciach opowie badaczka jaskini, dr hab. Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Ponadto w audycji:

AI - jak ludzka jest sztuczna inteligencja?

Prof. Andrzej Dragan uważa, że sztuczna inteligencja jest na poziomie rozwoju mózgu 8-letniego dziecka. Czy można porównać sztuczną inteligencję do białkowego mózgu? Jak "myśli" sztuczna inteligencja, co ją różni od ludzkiego mózgu? O tym dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.

Czytaj także:

***

Do wysłuchania audycji "Eureka" we wtorek (20.02) o godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak.

qch/mo