Mija 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Akcesję poprzedziły wieloletnie negocjacje, które zwieńczono podpisaniem traktatu ateńskiego 16 kwietnia 2003 roku. W imieniu Polski pod traktatem podpisali się ówczesny premier Leszek Miller, szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz i minister ds. europejskich Danuta Hübner.
Polska oficjalnie wstąpiła do UE 1 maja 2004 roku. "Oto dzisiaj marzenia stają się rzeczywistością. Oto dzisiaj Polska wraca do europejskiej rodziny. Polki, Polacy, Europejczycy - witajcie we wspólnej Europie" - tymi słowami zwrócił się ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski do kilku tysięcy uczestników uroczystości podniesienia unijnej flagi, zebranych na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Czytaj także:
1 maja w audycji "Sygnały dnia":
- specjalne kalendarium przystępowania Polski do Unii Europejskiej - najważniejsze daty i decyzje, które doprowadziły nasz kraj do członkostwa we Wspólnocie,
- przypomnienie archiwalnych nagrań z 1 maja 2004 roku, dnia uroczystości związanych z akcesją do UE 10 nowych państw, w tym Polski,
- rozmowa z Danutą Hübner, pierwszą polską unijną komisarz a wcześniej szefową UKIE,
- jak kraje starej Unii i jej mieszkańcy postrzegają nas i naszą obecność we Wspólnocie? Co wnieśliśmy do UE jako kraj i obywatele?
***
Na "Sygnały dnia" w środę (1.05) w godz. 6.00-9.00 zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Osiecki.
kk