Gościem programu "Eureka - Ludzie Nauki" będzie jeden z laureatów tego prestiżowego konkursu - profesor Wojciech Knap, który na prace prowadzone w Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA 2 na Politechnice Warszawskiej otrzymał 30 milionów złotych.
Prof. Knap opowie w radiowej Jedynce o tym, czym jest promieniowanie terahercowe i jak można je wykorzystać. Porozmawiamy o zastosowaniu tego pasma o bardzo wysokiej częstotliwości m.in. do stworzenia nowej generacji telefonii komórkowej i WiFi, w systemach obrazowania, a także do wykrywania i monitorowania różnych obiektów, a nawet substancji chemicznych.
W poprzedniej audycji z cyklu:
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła niedawno listę stu najzdolniejszych młodych polskich naukowców - laureatów programu START, najstarszego i najbardziej prestiżowego programu skierowanego do badaczy młodego pokolenia, którzy reprezentują wszystkie dziedziny wiedzy.
Jednym z czterech wyróżnionych laureatów, których osiągnięcia zostały ocenione przez recenzentów jako wybitne, jest dr inż. Erwin Wojtczak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, który otrzymał wyróżnienie za rozwój ultradźwiękowych metod do nieinwazyjnej diagnostyki konstrukcji różnych obiektów.
Czytaj dalej: Ultradźwiękowa diagnostyka konstrukcji. Czy można zapobiec katastrofie?
***
Na audycję "Eureka - Ludzie Nauki" w poniedziałek (24.06) po godz. 19.30 zaprasza Krzysztof Michalski.
kk