"Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Woźniaka, wybitnego kompozytora i pieśniarza, przyjaciela Biblioteki Narodowej" - napisano w komunikacie. Tadeusz Woźniak miał 77 lat.
Tadeusz Woźniak zadebiutował w 1966 roku jako: Daniel Dan, w zespole Dzikusy podczas I Radiowej Giełdy Piosenki. Występował m.in. z Niebiesko-Czarnymi i Czesławem Niemenem, poza tym śpiewał z grupą Czterech, z którą nagrywał dla Programu III Polskiego Radia. W 1967 roku zadebiutował jako kompozytor, pisząc muzykę do wierszy Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Po zwycięstwie w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki w 1967 roku (z utworem "Hej, Hanno") otrzymał zaproszenie do udziału w szóstym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Od 1967 występował jako solista i śpiewał najczęściej ballady własnej kompozycji. Jako wykonawca największe sukcesy odnosił pod koniec lat 60. i w latach 70. XX wieku.
POSŁUCHAJ I ZOBACZ JEDEN Z ARCHIWALNYCH WYWIADÓW "MUZYCZNEJ JEDYNKI" na jubileusz 50-lecia Tadeusza Woźniaka:
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia
Również w 1967 roku zadebiutował jako kompozytor; pisał również muzykę teatralną i filmową oraz tworzył spektakle muzyczne i musicale. Ma w dorobku muzykę do kilkuset piosenek, prawie setkę inscenizacji w teatrach dramatycznych, muzykę do przedstawień Teatru Telewizji, programów poetyckich i artystycznych oraz filmów dokumentalnych (m.in. do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reż. R. Kordzińskiego, "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego w reż. A. Witkowskiego, "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa w reż. A.M. Marczewskiego).
Piosenki z jego muzyką wykonywali m.in.: Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Anna Chodakowska, Bernard Ładysz, Marcin Bronikowski, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Wojciech Malajkat, Jolanta Majchrzak, Krzysztof Majchrzak czy grupa Locomotiv GT.
W 1972 roku za wykonanie utworu "Zegarmistrz światła" otrzymał nagrodę główną na 10. KFPP w Opolu. Znany był również z innych ponadczasowych piosenek, jak "Smak i zapach pomarańczy" czy "To będzie syn".
Czytaj także: Tadeusz Woźniak nie żyje. Przyszedł po niego Zegarmistrz światła. Posłuchaj archiwalnych nagrań
POSŁUCHAJ PIOSENKI "SMAK I ZAPACH POMARAŃCZY" ze zbiorów Polskiego Radia:
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Agencji Muzycznej Polskiego Radia
- Wspomnienie artysty w dniu śmierci w "Muzycznej Jedynce" po godzinie 18, a po godzinie 21 w Jedynce cała godzina z muzyką i archiwaliami Tadeusza Woźniaka, w audycji "Tu jest muzyka".
- W Trzecim Programie Polskiego Radia - muzyczne wspomnienia w audycjach "Muzyczna Poczta UKF", popołudniowym "Zapraszamy do Trójki" oraz "GH+". Ponadto wtorkowa audycja Mariusz Owczarka "W Tonacji Trójki" również poświęcona Tadeuszowi Woźniakowi. Z kolei w specjalnym wydaniu środowego pasma Trójki "Ludzie" - przypomnienie audycji "Godzina Prawdy" Michała Olszańskiego. W tej archiwalnej audycji Trójki Tadeusz Woźniak gościł z okazji 50-lecia jego pracy artystycznej.
oprac. rk