Polskie Radio

Jak bulgocze gwiezdna zupa neutronowa?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2025 16:00
Polscy naukowcy opracowali program symulujący zachowanie materii w skorupie wewnętrznej gwiazd neutronowych. Program ten uwzględnia efekty kwantowe, w tym nadciekłość. Badania te pozwalają na lepsze zrozumienie tego, jak z praw fizyki kwantowej mikroświata wyłaniają się zjawiska w skali makro. Gościem "Eureki" był dr Daniel Pęcak z Instytutu Fizyki PAN.
W Eurece mówiliśmy o gwiazdach neutronowych
W "Eurece" mówiliśmy o gwiazdach neutronowych Foto: BankBever/shutterstock

Poza tym w audycji:

- Niepokojące złudzenia? Badania przeprowadzone w wirtualnej rzeczywistości przez naukowca z Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Każdy z nas, co jakiś czas doświadcza niepokojących złudzeń, mając wrażenie, że ktoś przebywa w naszym otoczeniu. Kiedy ich doświadczamy? Jaką rolę odgrywa w ich odczuwaniu duchowość? Zagadnieniom tym przyjrzeli się Piotr Szymanek z Instytutu Religioznawstwa UJ, Jana Nenadalová z Uniwersytetu Masaryka w Brnie i Neil Van Leeuwen z Uniwersytetu Stanu Floryda.

Gość: mgr Piotr Szymanek, doktorant w Instytucie Religioznawstwa UJ.

- Badacze pod kierunkiem dr. hab. Michała Oszmańca z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk dostarczyli dowodów, jak zmienia się w czasie złożoność niektórych chaotycznych układów kwantowych. Spodziewają się, że ich badania mogą pomóc w lepszym zrozumieniu, co się dzieje w czarnych dziurach i tunelach czasoprzestrzennych.

Gość: dr hab. Michał Oszmańca z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Zobacz także:

***

Na "Eurekę" we wtorek (18.02) o godz. 19.10 zaprosił Jakub Domoradzki.

DS