Adam Strug i muzyka arabska. "To szczyt obecnej wokalistyki"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2025 12:06
Adam Strug to polski śpiewak i instrumentalista, poeta, kompozytor, zbieracz i praktyk muzyki tradycyjnej. Jest zafascynowany m.in. muzyką Bliskiego Wschodu. - Trafiłem do muzyki arabskiej w PRL. Miałem osiem lat, gdy udało mi się złapać radiofonię turecką. Kiedy usłyszałem orientalne harmonie to zakochałem się w momencie. Byłem w tym kompletnie osamotniony - przyznał w Dwójce.
Adam Strug opowiedział m.in. o swojej fascynacji muzyką arabską
Adam Strug opowiedział m.in. o swojej fascynacji muzyką arabskąFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Adam Strug to wielokrotnie nagradzany artystaLaureat nagrody I stopnia im. Czesława Niemena na 11. Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w 2008 r. oraz nagrody Folkowy Fonogram Roku za płytę z autorskimi piosenkami "Adieu" w 2013 roku. Za płytę "Mysz" nominowany do nagród ZPAV Fryderyk 2016 w kategorii "muzyka korzeni".

Posłuchaj
58:38 _PR2 (mp3) 2025_02_23-10-00-05_Cafe_Muza.mp3 Adam Strug m.in. o fascynacji muzyką arabską (Cafe Muza/Dwójka)

 

Arabska wokalistyka

Mimo takich osiągnięć uważa, że jego umiejętności są niskie przy arabskich wirtuozach wokalnych. - Wokalna sztuka świata arabskiego jest szczytem obecnej wokalistyki. Często spotykam się z takimi recenzjami, że po co to wartościować czy porównywać. W naszym świecie zdania kategoryczne czy sądy wartościujące uchodzą za brak kultury. To nie jest mój świat - powiedział.

- Sztuka wokalna, muzyka to hierarchiczny świat, a nie demokratyczny. To rzemiosło, które można zmierzyć i zważyć. Odbywa się to w zakonie muzycznym między praktykami, a nie teoretykami zagadnienia - zaznaczył.

Tradycja muzyczna

Adam Strug wskazał, że świat arabski kultywuje dawne zwyczaje. - Mamy tam zachowany dawny wzór, w którym śpiewak jest jednocześnie poetą, bywa też wirtuozem lutni. Przyjeżdża śpiewak do wsi lub miasteczka. Oznacza to wieczorne spotkania na rynku, przy kawiarni. Ci, którzy mają pieniądze siedzą przy stolikach. Ci, którzy nie mają siedzą na murkach i okolicznych drzewach - opowiedział.

Zobacz także:

- Zaczyna wtedy swoją opowieść i podejmuje dwa tematy. Są to dzieła klasyczne i rzeczy własne. Jest to ryzykowne dlatego, że jeżeli nie sprosta ich wysublimowanym gustom, to jest obrzucony pożywieniem - powiedział Adam Strug.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadzenie: Kuba Borysiak

Gość: Adam Strug (śpiewak, instrumentalista, kompozytor)

Data emisji: 23.02.2025

Godz. emisji: 10.00

dz

Czytaj także

"Prolog: Kochanowski". Wika / Strug / Monodia Polska

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 07:00
W tym roku mija 440. rocznica śmierci Jana Kochanowskiego, jednego z czołowych polskich poetów. Z tej okazji w środowy wieczór (11 września) w Dwójce, w Studiu im. Witolda Lutosławskiego oraz na stronach internetowych Polskiego Radia zabrzmiały pieśni Kochanowskiego, zarówno znane z lektur szkolnych, jak i te, do których współcześni nie sięgają. Kompozytorem całości jest Filip Wika, a producentem muzycznym Adam Strug. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Teatr Poezji Janusza Kukuły i Adama Struga" antidotum na jesienną chandrę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 11:36
- W Instytucie Teatralnym przypomnimy te wiersze Skamandrytów, które są wielką radością, nadzieją na miłość i na piękne życie - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, wieloletni dyrektor Teatru Polskiego Radia i inicjator cyklu spotkań pt. "Teatr Poezji Janusza Kukuły i Adama Struga".
rozwiń zwiń