W spotkaniu biorą udział między innymi: José Manuela Barroso - przewodniczący KE, Viviane Reding - wiceprzewodnicząca KE, unijna komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa oraz Róża Thun - posłanka RP do Parlamentu Europejskiego z obywatelami krajów Unii Europejskiej.
Patronat nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
Transmisję z wydarzenia można śledzić na żywo m.in. na stronach Polskiego Radia, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, na facebookowym profilu PKE i stronie Komisji Europejskiej poświęconej "Dialogom Obywatelskim".
Debata podzielona jest na trzy bloki. Podczas każdego z nich uczestnicy mają możliwość bezpośredniej rozmowy ze wspomnianymi europejskimi politykami poprzez zadawanie pytań oraz komentowanie debaty na Twitterze (hashtag #EUdeb8).
Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele rządu, posłowie i senatorowie (z sejmowej i senackiej komisji do spraw UE), polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, instytutów kultury z krajów UE, organizacji międzynarodowych i pozarządowych czy organizacji studenckich: polskich i zagranicznych. Zaproszenie wystosowano również do dziennikarzy i bloggerów.
Nie pierwsza taka debata
Podobne spotkania z obywatelami (także z udziałem innych komisarzy) odbywają się we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Pierwsza debata z Viviane Reding miała miejsce 27 września 2012 roku w Kadyksie, a kolejne - w Berlinie, Paryżu, Dublinie, Salonikach i Brukseli. 11 maja 2013 roku w Warszawie odbyło się już spotkanie pod hasłem "Europa Cafe" z udziałem Janusza Lewandowskiego - Komisarza UE ds. Programowania Finansowego i Budżetu. Wzięło w nim udział blisko 200 osób, a ponad 3000 oglądało internetową transmisję na żywo.
Debata zaplanowana na 11 lipca 2013 roku jest 23. "Dialogiem Obywatelskim" w Unii Europejskiej.
Obywatele powinni debatować
O tym, że potrzebna jest szeroka debata w całej Europie, mówił przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso w wygłoszonym orędziu o stanie Unii Europejskiej 12 września 2012 roku. Przekonywał wtedy, że UE nie może dalej próbować pokonywać problemów europejskich przy pomocy rozwiązań krajowych. - Ta debata musi odbywać się wewnątrz naszego społeczeństwa i wśród naszych obywateli - podkreślał Barroso i przekonywał, że dotyczy ona każdego z nas, naszych praw i naszej przyszłości.
Debaty z udziałem obywateli zbiegają się w czasie z ogłoszonym w 2013 roku Europejskim Rokiem Obywateli. Obywatelstwo Unii, ustanowione na mocy Traktatu z Maastricht 1 listopada 1993 roku, obchodzi w tym roku 20. rocznicę istnienia. Między innymi z tego powodu wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding spotyka się z obywatelami UE, by podczas publicznych debat poznać ich poglądy na temat obywatelstwa europejskiego, związanych z nim praw i korzyści oraz obecnego kryzysu ekonomicznego i przyszłości Europy.
8 maja tego roku Komisja Europejska przedstawiła raport na temat obywatelstwa, który jest podsumowaniem konsultacji społecznych, toczących się w UE od maja do września 2012. Konsultacje "Twoje prawa - Twoja Przyszłość” dotyczyły m.in. problemów, na jakie napotykają obywatele UE, gdy podróżują, pracują lub studiują w poza granicami własnego kraju. W raporcie znalazły się propozycje zmian obecnie obowiązujących przepisów. W konsultacjach społecznych wzięło udział 12 tysięcy obywateli UE, z czego najliczniejszą grupę (18 proc.) stanowili Polacy.