Mija właśnie dwieście lat od momentu, w którym toczy się akcja najważniejszej polskiej epopei narodowej. "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza to poemat, będący świadectwem piękna języka polskiego i umiłowania ojczyzny.
Kancelaria Prezydenta RP zwróciła się do władz wszystkich polskich województw, powiatów i gmin o włączenie się do akcji "Narodowe czytanie Pana Tadeusza". W Warszawie poszczególne księgi epopei przeczytanie zostaną przez mistrzów - aktorki i aktorów.
Narodowe czytanie rozpocznie się 8 września o godzinie 11.00. Relacji z tego wydarzenia będziecie mogli słuchać Państwo na antenie radiowej Jedynki. O tym, co będzie się działo w ramach akcji będziemy mówili przez całą sobotę między innymi w serwisach informacyjnych.
Specjalnie dla Słuchaczy Programu Pierwszego fragmenty "Pana Tadeusza” czytać będą znani i lubiani. Między innymi: Maryla Rodowicz, Muniek Staszczyk, Krystyna Janda, Jarosław Kret, Maciej Stuhr, Tomasz Majewski i Tomasz Karolak.
Jednak to nie koniec atrakcji, jakie przygotowaliśmy dla Państwa na 8 września.
W sobotnie popołudnie (po godz.14.00) spotkamy się z Małgorzatą Orzeł z wrocławskiego Ossolineum, która opowie o obyczajowości szlacheckiej przedstawionej w "Panu Tadeuszu” i wystawie "Historia rękopisu Pana Tadeusza".
O godz. 16.05 prof. Jerzy Bralczyk opowie o swojej kolekcji wydań dzieła Adama Mickiewicza i języku poematu.
Po godz. 18.00 zaprezentujemy Państwu najdziwniejsze przeróbki "Pana Tadeusza". Pod lupę weźmiemy między innymi "Pana Tadeusza” po kaszubsku, kabaretową wersję Andrzeja Waligórskiego, XIII księgę wg Fredry i "Pana Tadeusza ” dla informatyków.
O godzinie 19.05 pisarz Krzysztof Rutkowski opowie o tym, jak wyglądało paryskie życie Mickiewicza, kiedy pisał "Pana Tadeusza”.
Na dzień z "Panem Tadeuszem" zapraszamy w najbliższą sobotę (8 września) do Jedynki.