Żebrowski i Malajkat zapraszają do czytania "Pana Tadeusza"

IAR
Gabriela Skonieczna 06.09.2012
Michał Żebrowski
Michał Żebrowski, foto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Odtwórca tytułowej roli w ekranizacji Mickiewiczowskiej epopei autorstwa Andrzeja Wajdy uważa, że "Pan Tadeusz" jest "poetycką biblią” Polaków, dlatego ma tak wielkie znaczenie dla mieszkańców naszego kraju.

Z kolei Wojciech Malajkat, w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, namawia do popularyzowania literatury. Chodzi mu zarówno o narodową epopeję, jak też literaturę międzywojenną. Malajkat twierdzi, że "Pan Tadeusz” pomaga Polakom w trudnych chwilach. Aktor zauważa, że, gdy tylko sytuacja w kraju się poprawia, odwracamy się od dzieła Mickiewicza. Zupełnie niepotrzebnie.

Obaj aktorzy uważaja, że "Pana Tadeusza” i literaturę klasyczną trzeba promować, ale organizatorzy tego typu akcji powinni zwrócić uwagę na ich jakość.

Wśród aktorów, którzy w sobotę przeczytają "Pana Tadeusza” są między innymi Andrzej Seweryn, Krystyna Janda czy Olgierd Łukaszewicz. W tym roku przypada 200 lat od wydarzeń opisywanych w „Panu Tadeuszu”. Kancelaria Prezydencka Stołeczna Estrada oraz Narodowe Centrum Kultury chcą uczcić to wydarzenie.

W najbliższą sobotę (8 września) mija 200 lat od momentu, w którym zakończyła się akcja "ostatniego zajazdu na Litwie”. Z tej okazji 8 września z inicjatywy Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP, zostanie zainaugurowane "Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. Na wszystkich antenach Polskiego Radia , które wspiera przedsięwzięcie, już od początku tygodnia pojawiają się specjalne audycje poświęcone temu projektowi. Natomiast Portal Polskiego Radia uruchomił specjalną stronę internetową pantadeusz.polskieradio.pl , poświęconą "Narodowemu czytaniu”.

Za jej pośrednictwem 8 września będzie można obejrzeć transmisję wideo z uroczystej inauguracji przedsięwzięcia w Ogrodzie Saskim. Mickiewiczowską epopeję będą tam czytać między innymi Andrzej Seweryn, Krystyna Janda i Olgierd Łukaszewicz.

Akcja "Narodowego Czytania Pana Tadeusza" odbywa się w ponad 30 miastach na terenie całego kraju. Polskie Radio jest medialnym patronem przedsięwzięcia.

Archiwalne nagrania