Polskie Radio

Europa po wyborach. Czas na wyłonienie nowych władz

Jedynka
Agnieszka Jaremczak 29.05.2014

Kto zostanie szefem Komisji Europejskiej? Kto stanie na czele Parlamentu Europejskiego? To tylko część pytań, na które już wkrótce poznamy odpowiedź.

Eurodeputowani wybrani. W poselskich ławach zasiądzie 51 osób z Polski. W sumie w Parlamencie Europejskim jest miejsce dla 751 polityków z 28 państw należących do UE.

W wyborach, które zakończyły się w minioną niedzielę wygrali chadecy. O sukcesie mogą też mówić eurosceptycy i liderzy partii radykalnych. Nowy Parlament Europejski będzie raczej kontynuować prace rozpoczęte w poprzedniej kadencji. Wynika to faktu, że większość w nim stanowią frakcje proeuropejskie. Agata Gostyńska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych uważa jednak, że będę one musiały teraz ściślej ze sobą współpracować, by osiągnąć założone cele.

- Z całą pewnością eurosceptycy będą wykorzystywać Parlament Europejski jako takie forum do promowania swoich argumentów. Będzie to retoryka w dużym stopniu wymierzona w dotychczasową politykę dotyczącą na przykład migracji - tłumaczy Gostyńska.

Analitycy przewidują jednak, że wpływ partii radykalnych jak na przykład Frontu Narodowego z Francji, czy brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, czy wreszcie austriackiej Partii Wolności będzie ograniczony.

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - serwis specjalny >>>

Wszystko wskazuje na to, że poszczególnym liderom z ugrupowań radykalnych nie uda się utworzyć w Europarlamencie wspólnej frakcji. By do tego doszło potrzeba co najmniej 25 deputowanych pochodzących z co najmniej siedmiu państw członkowskich.

Maraton tworzenia frakcji rusza właśnie w tych dniach. Poza tym unijne państwa będą teraz zgłaszać swoich kandydatów na najważniejsze stanowiska w Brukseli. Nowy PE zbierze się na 1 lipca.

polskieradio.pl, asop