Każdego roku ponad milion dzieci w UE objętych jest postępowaniem karnym. Europejskie prawo nie zapewnia im jednak wystarczającej ochrony, a państwa członkowskie różnie ich traktują. - Celem dyrektywy jest ustanowienie wspólnych, minimalnych norm w całej Unii Europejskiej - wyjaśnia europosłanka SLD Krystyna Łybacka.
Przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniu. - Chodzi o danie szansy młodym ludziom. Jest to krok w kierunku ujednolicenia wyroków za poszczególne przestępstwa - wyjaśnia europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Nowe przepisy mają również narzucić obowiązek specjalnego szkolenia policjantów, służby więziennej, adwokatów i sędziów, którzy mają mają kontakt z dzieckiem. - Aby dociec i rozważyć wszystkie okoliczności. Bardzo poważnie przeanalizować motywy i dopiero wtedy wydać wyrok, który ma młodemu człowiekowi pozwolić zrozumieć swój czyn - dodaje Łybacka.
Obecnie tylko w sześciu państwach UE istnieją instancje prokuratorskie wyspecjalizowane w postępowaniach wobec dzieci. Natomiast w dziewięciu krajach nie ma nawet specjalnych sądów.
polskieradio.pl, tj