Zgodnie z zaleceniami europosłów, należy bronić interesów Europy tak, by posiadające przewagę konkurencyjną Stany Zjednoczone nie przejęły rynków. - Chodzi o zachowanie suwerenności w sprawach usług użyteczności publicznej oraz usług tzw. generalnego interesu ekonomicznego. To są pakiety dla pracowników, socjalne, kwestia genetycznie modyfikowanej żywności - wymienia europoseł SLD Bogusław Liberadzki.
Najważniejsze, że udało się osiągnąć porozumienie w sprawie arbitrażu inwestor-państwo, który pozwala firmom pozywać rządy za utrudnienia w prowadzeniu biznesu. - Żeby proces rozstrzygania sporów był transparentny, aby arbitrzy nie byli wybierani przez strony, by istniała możliwość publicznych przesłuchań oraz odwoływania się od rozstrzygnięć - mówi europoseł PO Adam Szejnfeld.
Dzięki umowie UE i USA stworzą największą na świecie strefę wolnego handlu. Negocjacje są jednak bardzo twarde. - Podobne obawy, które pojawiają się w Europie, są też po stronie amerykańskiej m.in. w sprawie miejsc pracy - podkreśla europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.
Rezolucja PE będzie zaleceniem dla negocjującej umowę Komisji Europejskiej. Kolejna runda negocjacji zaplanowana jest na przyszły tydzień.
***
Przygotowała: Marta Masłowska
Data emisji: 9.07.2015
Godzina emisji: 8.52
Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"
tj