Polskie Radio

Szkolnictwa wyższe przyszłością Europy. Barierą opłaty za studia

Czwórka
Tomasz Jaremczak 23.10.2014
Szkolnictwa wyższe przyszłością Europy. Barierą opłaty za studia
foto: Glow Images/East News

Zdaniem europosłanki Krystyny Łybackiej, z komisji kultury i edukacji Parlamentu Europejskiego, w ciągu sześciu lat powinna znacznie wzrosnąć liczba Europejczyków z wyższym wykształceniem.

- W 2020 roku Europa będzie potrzebowała 40 procent populacji z wyższym wykształceniem. Bo w takim kierunku będzie się rozwijał rynek pracy. Tymczasem wyższe wykształcenie ma ok. 26 proc. Europejczyków - tłumaczyła Krystyna Łybacka.

Często barierą w zdobyciu wykształcenia są koszta studiów. Z sprawozdania "National student fee and support systems in European Higher Education 2014/2015” (Krajowe opłaty studenckie i systemy pomocy w szkolnictwie wyższym w Europie), które przedstawiła Komisja Europejska, wynika, że najwyższe opłaty za studia ma Wielka Brytania. Nie są uiszczane bezpośrednio, ale dopiero po ukończeniu studiów, gdy zarobki byłego studenta przekroczą określony próg. To jedyny taki model stosowany w Europie.

Stosunkowo wysokie czesne płacą z góry studenci w Irlandii, Holandii, we Włoszech, na Łotwie, Litwie, Węgrzech i w Słowenii. Natomiast Polska znalazła się w grupie państw, gdzie część studentów płaci za studia, gdy ma słabe wyniki w nauce.

Zdaniem europosłanki SLD, problem ten stanowi duże wyzwanie. - Jeżeli chcemy się rozwijać to powinniśmy się zastanowić, czy czesne na wyższych uczelniach jest niezbędne  - podsumowała Łybacka.

polskieradio.pl, tj