15 września o godz. 18.00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej już po raz piąty zostały wręczone statuetki Don Kichota i Arete. Nagrody przyznawane są co roku za debiut aktorski i reżyserski w Teatrze Polskiego Radia.
Tegorocznymi laureatami nagrody Arete (za debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia) została para młodych aktorów:
Angelika Kurowska i Dariusz Wnuk:
Angelika Kurowska – urodzona w 1989 roku, aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i radiowa. Absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (2013). Etatowo związana z Teatrem Bagatela w Krakowie. Jej rolami dyplomowymi były Mary L. w adaptacji „Zabawy jak nigdy” wg Williama Saroyana (reż. Wiesław Komasa) i Lucylla w „Przypadkach pana Jourdain” wg Moliera (reż. Waldemar Śmigasiewicz). Debiutowała na warszawskiej Scenie Prezentacje w spektaklu „Lady Oscar” w reż. Romualda Szejda. Od 2012 roku występuje na deskach Teatru Bagatela, m.in. role w spektaklach „Mayday 2” (Vicki) w reż. Marcina Sławińskiego, „nocdzieńsen” (Lola) w reż. Szymona Budzyka, „Carmen. Bella Donna” S. Vögla (Sabina) w reż. Pawła Pitery, „Układ” E. Kazana (Ellen) w reż. Michała Kotańskiego oraz „Idiota” wg F. Dostojewskiego (Agłaja Jepanczyn) w reż. Norberta Rakowskiego.
Angelika Kurowska ze statuetką nagrody Arete, fot. Wojciech Kusiński PR S.A.
Zagrała epizodyczne role w kilku produkcjach filmowych m.in. w: „I była miłość w getcie w reż. Andrzeja Wajdy i Jolanty Dylewskiej (2014), „Krew” w reż. Daniela Fernandesa da Foncesci (2013), „Ballada ułańska” w reż. Olega Fesenki, oraz w serialach telewizyjnych „Lekarze”, „Ojciec Mateusz”, „Prawo Agaty”, „Julia”, „Przepis na życie”, „Rezydencja”, „Na Wspólnej”.
Od 2010 roku współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Jej udziałem są role w kilkunastu słuchowiskach klasycznych i współczesnych, również w produkcjach radiowych dla dzieci. Przed mikrofonem radiowym debiutowała rolą Marianny w „Świętoszku” Moliera w reż. Henryka Rozena, ponadto zagrała role m.in. w „Mostach” Magdaleny Wleklik, „Wychowance” A. Fredry, „Zaduszkach” wg. Tadeusza Konwickiego w reż. Waldemara Modestowicza, „Portrecie Doriana Graya” wg Oscara Wilde’a, „Komedii romantycznej” Aleksandra Nazarowa w reż. Jana Warenyci, „Lekcji polskiego” Anny Bojarskiej w reż. Janusza Kukuły. Kreowała zazwyczaj główne role w słuchowiskach teatru dziecięcego, m.in. tytułowa „Popieluszka” wg baśni Janiny Porazińskiej, „Śnieżny kryzys w Białym Dole” Mariusza Niemyckiego, „Plazma” Macieja Tomasza Trojanowskiego, „Tajmer” Grzegorza Miecugowa.
Dariusz Wnuk – urodził się w 1977 roku, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej (2001). Zaangażowany przez Gustawa Holoubka do Teatru Ateneum, na tej scenie pracuje do dziś. Debiutował w spektaklu muzycznym Agnieszki Glińskiej „Oczy wielkiego miasta” wg Kurta Tucholsky’ego. Gra zazwyczaj postaci wewnętrznie skomplikowane, emocjonalne i charakterystyczne, m.in.: Mikołka w „Zbrodni i karze” F. Dostojewskiego w reż. Barbary Sass (2006), Joeya w „Powrocie do domu” Harolda Pintera, również w reż. B. Sass (2007), Zmysława w „Stacyjce Zdrój” wg Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego (2008), Stiepana Gołowlewa w „Judaszku” M. Sałtykowa-Szczedrina w reż. Andrzeja Bubienia (2010), Lizandra w „Śnie nocy letniej” w reż. Bożeny Suchockiej (2012), Aleksy w „Merylin Mongoł” N. Kolady w reż. Bogusława Lindy (2012) oraz Żonglera w „Sile przyzwyczajenia” T. Bernharda w reż. Magdaleny Miklasz (2012). Gościnnie zagrał również w Teatrze na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w tragedii Williama Shakespeare'a „Król Lear” w reż. Andrieja Konczałowskiego (2006).
Szerokiej publiczności zapadł w pamięć z roli neurotycznego, nadwrażliwego i niepełnosprawnego Łukasza Dunina, syna Pawła (Krzysztof Stelmaszyk), zmarłego tragicznie byłego redaktora naczelnego gazety "Samo Życie", mającego za sobą dwie próby samobójcze, który nie potrafił pogodzić się ze swoim inwalidztwem (porusza się na wózku) w serialu telewizyjnym „Samo życie” (2002-2010). Na kinowym ekranie wystąpił po raz pierwszy w roli Żołnierza w komedii „Rób swoje, ryzyko jest twoje” (2002) u boku Olafa Lubaszenki, Michała Milowicza, Anny Przybylskiej i Cezarego Morawskiego. Zagrał także w komediodramacie Ryszarda Brylskiego „Żurek” (2003), dramacie „Generał Nil” w reż. Ryszarda Bugajskiego (2009), oraz serialach m.in.: „Ojciec Mateusz”, „M jak miłość”, „Prawo Agaty”, „Misja Afganistan”, „Czas honoru”.
Dariusz Wnuk ze statuetką nagrody Arete, fot. Wojciech Kusiński PR S.A.
Od niedawna współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. W ostatnim czasie stworzył kreacje aktorskie w słuchowiskach: „Nic nie pytaj, bo nic nie powiem J. Tuwima w adapt. i reż. Krzysztofa Gosztyły, „Cztery róże dla Lucienne” R. Topora w adapt. i reż. Anny Wieczur-Bluszcz, „Gwiazdy i konwalie” W. Bielińskiego w reż. Janusza Kukuły, „12 miesięcy, czyli scenariusz jak z bajki” M. Wojtasa w reż. Waldemara Modestowicza, „Podróż” G. Auberta w reż. Piotra Mikuckiego czy „Jesienny wieczór” wg F. Dürrenmatta w reż. J. Kukuły.
Laureatem nagody Don Kichot (za debiut reżyserski w Teatrze PR) został Andrzej Ferenc
aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy, absolwent PWST w Warszawie w 1982 w klasie prof. Gustawa Holoubk, aktor warszawskich Teatrów Rozmaitości i Dramatycznego, występował również na scenie Teatru Współczesnego i Teatru Wielkiego. W ciągu trzydziestu lat pracy przed mikrofonami Teatru Polskiego Radia wystąpił w ponad tysiącu słuchowisk i nagrał ponad sześćdziesiąt książek. Nagrodzony Złotym Mikrofonem w 2010 roku. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Bacewiczów w Łodzi.
Andrzej Ferenc ze statuetką nagrody Don Kichot, fot. Wojciech Kusiński PR S.A.
Poniedziałkowy wieczór ubarwiły fragmenty słuchowisk na żywo: "Lekcja polskiego" Anny Bojarskiej w reż. Janusza Kukuły (w scenie wystąpią: Angelika Kurowska jako Emilka Zelter, Stanisław Elsner-Załuski jako Kościuszko i Marcin Troński jako generał Franciszek Paszkowski), "Nic nie pytaj, bo nic nie powiem" Juliana Tuwima w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Gosztyły (wystąpią: Dariusz Wnuk i Krzysztof Gosztyła) oraz "Cyjanek o piątej" Pavla Kohouta w adaptacji i reżyserii Andrzeja Ferenca (wystąpią: Danuta Nagórna jako Zofia i Małgorzata Kaczmarska jako Irena). Nie zabraknie również piosenek w wykonaniu: Magdaleny Wilento, Szymona Orłowskiego, Olgi Szałas, Pawła Urbaniaka oraz Pawła Ruszkowskiego. Uroczystość poprowadzi dziennikarz muzyczny Jedynki – Paweł Sztompke.
Nagroda za debiut reżyserski Don Kichot to rzeźba wykona w Artesanias Urregui S.L. w Madrycie, a statuetka Arete to "Maska kobiety" stworzona przez rzeźbiarza Luisa Miguela Guia w tej samej pracowni.
Wyróżnienia dla debiutujących na antenie radiowej Jedynki aktorów i reżyserów przyznawane są od 2010 r. przez Program Pierwszy i Teatr Polskiego Radia. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się reżyserzy: Janusz Głowacki (2010), Ingmar Villqist (2011), Agnieszka Lipiec-Wróblewska (2012), Adam Wojtyszko (2013) oraz aktorzy: Olena Leonenko (2010), Natalia Sikora (2011), Anna Czartoryska (2012), Anna Rokita i Michał Kościuk (2013).
Retransmisja gali wręczenia nagród odbędzie się 27 września na antenie radiowej Jedynki.