Teatr Polskiego Radia

Andrzej Brzoska laureatem nagrody Pro Media Artis

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 17:10
10 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Artystów ZASP w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia naszemu koledze i zarazem wybitnemu reżyserowi dźwięku w Teatrze Polskiego Radia - Andrzejowi Brzosce statuetki "Pro Media Artis". Nagrodę ufundowała Sekcja Radia, Telewizji i Filmu. Laudację na cześć laureata wygłosił Krzysztof Sielicki - kierownik literacki Teatru Polskiego Radia.

Laudacja na cześć Andrzeja Brzoski

Panie, Panowie!

Spotykamy się dziś z okazji wręczenia nagrody  Sekcji Radia, Telewizji i Filmu ZASP o dumnej nazwie Pro Media Artis. Spotykamy się dziś  z powodu wręczenia tej nagrody panu  doktorowi sztuki muzycznej Andrzejowi Brzosce, mistrzowi  sztuki dźwięku, laureatowi Złotego Mikrofonu.

Przypadł mi zaszczyt przestawienia dokonań  dzisiejszego laureata. Zadanie to niełatwe, gdyż działalność bohatera naszego spotkania - choć zogniskowania wokół  radia  artystycznego  - jest niezwykle  bogata w  różnorodne zdarzenia, projekty, spotkania artystyczne i podróże. Ta wielostronna działalność  sprawiła, że jest też  powszechnie znany w międzynarodowym kręgu realizatorów słuchowisk, reportaży czy features. Wielokrotnie  od uczestników festiwali radiowych słyszałem pytanie: „A co  u Andrzeja Brzoski?”

Zacząć zapewne trzeba od tego, że jest muzykiem z wykształcenia, co pozwala mu na szersze spojrzenie na artystyczną materię słowa, dźwięku i muzyki, z jaką zmaga się na co dzień w studiach  naszego teatru, czy w audytoriach nagraniowych. Jednocześnie jest też absolwentem Politechniki Gdańskiej. A więc do technicznej maestrii zawodowego reżysera dźwięku wnosi wrażliwość na rytm, barwę słowa, emocję aktorską – czego wielokrotnie  byłem świadkiem podczas sesji nagraniowych. Niemal czterdziestoletnia stale doskonalona praktyka twórcza (a z Teatrem Polskiego Radia Andrzej Brzoska związany jest od roku 1979) doprowadziła do imponującego dorobku w postaci kilkudziesięciu różnych nagród otrzymanych w kraju i na prestiżowych spotkaniach międzynarodowych. Wymieńmy tylko najważniejsze laury.

Jest  polskim twórcą radiowym, którego  aż trzykrotnie uhonorowano najbardziej prestiżową nagrodą w naszym  kręgu – Prix Italia (w 1989, 1992,1996), jest też laureatem Grand Prix Festiwalu Prix Marulić (Hvar 2002), w końcu - słuchowisko, któremu nadał kształt dźwiękowy  otrzymało tytuł najlepszego słuchowiska Europy („Andy” K. Czeczota, Prix Europa, Berlin, 2013).   Dodać też trzeba, że Andrzej Brzoska otrzymywał  również nagrody za realizacje wybitnych reportaży radiowych.

 Słuchowiska, które sygnował swym nazwiskiem , wielokrotnie nagradzano na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej  „Dwa Teatry” w Sopocie. Wymienienie wszystkich laurów zajęłoby zapewne cały czas przeznaczony na tę laudację. Jest bez wątpienia najbardziej  doświadczonym reżyserem dźwięku, zapewne w całej historii Teatru Polskiego Radia.

A przecież nie można nie wspomnieć o licznych osiągnięciach w dziedzinie  rejestracji muzycznych, których ukoronowaniem były  Nagrody Akademii Fonografii Fryderyk, w tym nagroda za najwybitniejsze nagranie polskiej muzyki poważnej w roku 2014 i Golden Medal na jednym z najważniejszych konkursów muzycznych w USA – Global Music Awards (2016).

W moim przekonaniu    wyrazem najwyższego uznania dla osiągnięć naszego dzisiejszego laureata była nagroda przyznana  przez  światową elitę fachowców   z Audio Engineering Society  w 2011r., a w kraju - medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jednak codzienna  - jeśli tak można powiedzieć - działalność twórcza Andrzeja Brzoski  jest skoncentrowana  na Teatrze Polskiego Radia, którego był wicedyrektorem w latach 1994 – 2009.  Jest reżyserem  swobodnie poruszającym się  pomiędzy  najrozmaitszymi  konwencjami  twórczymi. Ma – jak to się mówi - słuch na klasykę i na awangardowe  pomysły młodych reżyserów. Jest prawdziwym współtwórcą słuchowisk, a wielokrotnie  widziałem, jak wprowadzał porządek w chwiejące się  podczas nagrania dzieło in statu nascendi, czym zyskiwał wdzięczność reżyserów.

Wprowadził  w życie nowatorski  projekt realizacji słuchowisk w systemie dźwięku przestrzennego, stale pracuje nad  technicznym udoskonalaniem  naszych  studiów. Eksperymentuje  z nowymi technologiami – stwarzając  reżyserom, autorom i aktorom nowe  wyzwania twórcze, z którymi wszyscy będziemy musieli się zmierzyć w niedalekiej już przyszłości. Radio bowiem szybko zmienia się, a nasz laureat ma tego także pełną świadomość.

Podkreślić  trzeba, że chętnie dzieli się własną wiedzą  i umiejętnościami z adeptami  reżyserii i realizacji radiowej. Był wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego, Collegium Civitas, Laboratorium Reportażu Uniw. Warszwskiego. Obecnie prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i Akademii Teatralnej. Często spotykam jego studentów  i widzę szacunek jakim darzą swego profesora.

W budowaniu  szerokiej świadomości miejsca i celu istnienia radia artystycznego  pomaga mu znajomość świata. Był wielokrotnym uczestnikiem międzynarodowych warsztatów i konferencji zbierających profesjonałów z wielu krajów. Pracował m.in. w BBC, radiu kanadyjskim i na wydziałach muzycznych kilku amerykańskich uniwersytetów. Bywał  jurorem międzynarodowych festiwali słuchowisk i reportaży.

Swobodnie przemieszcza się między kulturami. Najnowszym przykładem jest jego i Macieja Drygasa wyprawa do Rwandy i projekt Voice of Children.

Pozwólcie Państwo na koniec na chwilę osobistej refleksji. Różnymi teatrami zajmuje się  ponad czterdzieści lat. Od teatrów studenckich, przez ogromny ruch teatrów amatorskich i offowych, po sceny narodowe. Muszę jednak powiedzieć, że dopiero praca w Teatrze Polskiego Radia, możliwość  obcowania na co dzień z procesem twórczym obserwowanym  z bardzo bliska,  jak przez szkło powiększające - dała mi szansę na głębsze wniknięcie w to, co najważniejsze w działaniu delikatnego mechanizmu sztuki teatru, któremu wszyscy tu służymy.  Że mogło dojść do tej konstatacji – wielki udział dzisiejszego laureata, za co ci  Andrzeju  serdecznie dziękuję i gratuluję nagrody.

Krzysztof Sielicki

Nagroda Pro Media Artis jest doroczną nagrodą Sekcji Radia, Telewizji i Filmu ZASP. Nagroda jest wyrazem uznania za osiągnięcia artystyczne w dyscyplinach związanych z działalnością twórczą w mediach (radiu, telewizji i filmie). Jest także wyrazem podziękowania za działalność w Stowarzyszeniu na rzecz członków Sekcji lub dobra ogólnego środowiska artystycznego wszystkich dyscyplin twórczych zgromadzonych w ZASP. Dotychczasowymi laureatami tej nagrody są: Wojciech Maciejewski i Tadeusz Sznuk.

Nagrodą jest statuetka dłuta artystki rzeźbiarki pani Marii Kryńskiej–Kędzierskiej.

jd

Zobacz więcej na temat: Polecamy Andrzej Brzoska