Gdański falowiec to swoista legenda nie tylko architektoniczna, ale i społeczna. Jeden z najdłuższych budynków mierzący 860 metrów, ukształtowany jak fale morza, osiągnięcie socjalizmu, które miało łączyć wszystkie klasy społeczne. W 1790 mieszkaniach mieli żyć obok siebie chłopi, robotnicy, inteligencja, tworząc sąsiedzkie relacje i jedno wielkie szczęśliwe społeczeństwo. Rzeczywistość jednak potoczyła się swoim torem, a o falowcu i jego mieszkańcach zaczęły krążyć legendy.
Słynny gdański falowiec staje się dla bohatera opowieści (a zarazem fikcyjnego konstruktora tego najdłuższego w Polsce budynku) drogą wiodąca przez czas od 1975 aż do 2015 roku. Poszczególne segmenty i klatki, jak czasowe kapsuły czy też strefy, kryją fragmenty naszej historii, historii naszych mieszkań, lęków, braków i osiągnięć. Może to swoista "droga krzyżowa" budowniczego marzeń z połowy lat 70-tych? Napotka na niej skutki wszelkich swoich poczynań oraz zadziwiający obraz przemian, jakie były naszym udziałem przez ostatnie 40 lat.
Realizm magiczny przeplata się z satyrą, historią Gdańska i Przymorza, ważnymi dla Polski wydarzeniami, sprawiając, że "Latawiec z betonu" to literacki majstersztyk, który na długo pozostaje w pamięci."
Monika Milewska "Latawiec z betonu"
Adaptacja: Monika Milewska
Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Muzyka: Mateusz Wachowiak, Konrad Wantrych
Obsada:
Piotr Adamczyk, Waldemar Barwiński, Łukasz Lewandowski, Mateusz Weber, Robert Majewski, Krzysztof Szczepaniak, Olga Sarzyńska, Aleksandra Kowalicka, Joanna Pach-Żbikowska, Maria Ciunelis, Maria Semotiuk
Słuchowisko "Latawiec z betonu" emitowane było 20 października 2019 po godz. 20.00 na antenie Programu 3.
POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA
***
Teatr Polskiego Radia/jw/mt