Teatr Polskiego Radia

Teatralna recenzja kwietnia!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 00:00
Prezentujemy Państwu drugiego laureata konkursu na recenzję słuchowiska Teatru Polskiego Radia. W kwietniu jest nim pan Łukasz Śliwa z Kielc. Serdecznie gratulujemy!
Andrzej Mastalerz w słuchowisku Josela Rakowera rozmowa z Bogiem
Andrzej Mastalerz w słuchowisku "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem"Foto: Fot. W.Kusiński

RECENZJA KWIETNIA

Z pewnym opóźnieniem – za co przepraszamy - rozstrzygnęliśmy drugi etap naszego konkursu na recenzję słuchowiska. Cieszy nas, że  nadesłali Państwo jeszcze więcej tekstów niż miesiąc temu, z których osiem wzięliśmy pod uwagę przy typowaniu do nagrody. Autorami recenzji są: Tomasz Kaczorowski (dwa teksty), Ilona Perek, Piotr Grzywacz, Magdalena Derdończyk, Katarzyna Żądło, Łukasz Śliwa  i Maciej Sztąberek.

Cieszy nas również to, że w kręgu zainteresowań słuchaczy pojawiły się słuchowiska nadawane  w Programie II i słuchowiska dla dzieci. Przypominamy, że na końcu zamieszczonego obok regulaminu konkursu znajduje się terminarz nadawania słuchowisk we wszystkich programach Polskiego Radia.

Zapraszamy do recenzowania słuchowisk majowych.

A teraz czas na ogłoszenie nazwiska laureata:

najciekawszą recenzję kwietnia 2013 dotyczącą słuchowiska „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” napisał pan Łukasz Śliwa

Łukasz Śliwa ma 33 lata, ukończył studia humanistyczne, pracuje w administracji państwowej. Lubi teatr radiowy od dawna.

Serdecznie Gratulujemy!

Janusz
Janusz Kukuła (reżyser) i Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku) podczas nagrania słuchowiska
Fot. W. Kusiński

A oto nagrodzona recenzja:

„Nie ma nic bardziej całego niż rozbite serce”

Powiedz, jak rozmawiasz ze swoim Bogiem? Czy szukasz Go stale wokół siebie? Czy słyszysz Jego głos w dźwiękach otaczającego cię świata, w śpiewie ptaków lub mnichów? Czy mówisz do Niego? Czy Go wychwalasz, dziękujesz, czy prosisz?

A jak rozmawiałbyś, gdyby ci przyszło być Żydem w Warszawie w końcu kwietnia 1943 roku, gdy konało powstanie w getcie? Gdybyś stracił żonę, dzieci i wszystko co posiadałeś, a do towarzystwa miał jedynie butelki z benzyną, z których zawartość jednej musiałbyś wylać na siebie? Gdyby to były twoje ostatnie chwile w ostatnim, jeszcze niepłonącym domu, co byś Bogu powiedział? Czy w ogóle byś chciał mówić?

Na szczęście nie musisz odpowiadać na to pytanie. Ale każdy, kto wysłuchał „Josela Rakowera rozmowy z Bogiem” jest już tej odpowiedzi bliższy.

Rozmowa zaś Rakowera, jego monolog właściwie, skierowany był do Boga, który zakrył swe oblicze. Przestał się światem interesować i świat opanowały ludzkie demony. Wydawałoby się więc, iż nic bardziej oczywistego, niż zacząć takiemu Bogu złorzeczyć, wyrzec się Go lub po prostu zakwestionować Jego istnienie. Ale wtedy człowiek zostałby sam. I to sam w obliczu ogromnej, niczym nieusprawiedliwionej zbrodni. Josel Rakower potrzebował Boga. Potrzebował swej miłości do Niego, aby nie oszaleć. Potrzebował tegojedynego słuchacza, by opowiedzieć o tym, jak polowano na jego dzieci. I mocniej kochał Boga, mimo, iż uważał, że ten uczynił wszystko, by Go kochać przestał.

To właściwie nie była rozmowa. Tym słowom bliżej było do modlitwy, do proszenia Boga o powrót do świata i o tego świata odbudowę bądź naprawę. Kto zechce powiedzieć, że w ten sposób niewierzący mógłby błagać o istnienie Boga, też będzie miał rację. Bo przecież „Bóg może być tylko Bogiem ofiar, nigdy zaś morderców”.

Głos Rakowera w słuchowisku był głosem Andrzeja Mastalerza. Choć niepozbawiony emocji, płynął spokojnie. Aktor bez wątpienia wiedział, że mimo emocjonalnego przekazu, Rakower nie musi podnosić głosu, wszak jego rozmówca (jeśli słuchać zechce) wszystko usłyszy, a z zasady nie przerywa.

A jeśli spojrzeć od strony czysto praktycznej, przekazu aktor-odbiorca, to panu Andrzejowi należy oddać wielkość. Przekazał wielki żar skryty w tekście, zdania wypełnił duszą. Pozwolił przy tym, by umiar środków spotęgował wrażenie – wykrzykniki bowiem mogłyby wszystko sprowadzić w dół.

Podobnie pozostała warstwa dźwiękowa - strzały, bicie dzwonu, łagodna muzyka, delikatnie zanikające skrzypienie pióra - ustąpiły miejsca głosowi. Głosowi sprzed kilkudziesięciu lat, głosowi dzisiejszemu, a uniwersalnemu zawsze.

Gdy zaczynaliśmy wraz z moją dziewczyną słuchać „Rozmowy...” w pokoju było radio, głośnik, głos aktora posiadającego twarz i dorobek sceniczny. Rychło to zniknęło. Było getto, był samotny Żyd. A potem był już tylko człowiek i Bóg, wielkie pytania ludzkości i opowieść o Hiobie w tle.

I w tym była wielka siła radiowego teatru.

Łukasz Śliwa

Zvi Kolitz „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem”.

Słuchowisko wyemitowane 20.04.2013 r. w Programie I

KONKURS

Zapraszamy do udziału w konkursie na recenzję słuchowisk nadawanych w każdym z programów Polskiego Radia, w kolejnych miesiącach.

Oczekujemy na zwięzłe teksty (ok. 3600 tysiąca znaków), których autorzy spróbują przekazać własne refleksje związane z nadawanymi słuchowiskami: ich tematyką, formą artystyczną, wrażeniami dźwiękowymi, emocjami wywoływanymi przez teatr radiowy. Nie zależy nam na popisach erudycyjnych, a na próbach szczerego opisu osobistego spotkania z opowiadanymi przez nas historiami.

Konkurs rozpoczął się 1 marca 2013 roku i przebiega dwuetapowo:

na początku kwietnia, maja, czerwca i w końcu czerwca (po zakończeniu sezonu artystycznego), powołane przez zespół Teatru Polskiego Radia jury będzie wybierało Recenzję Miesiąca, której Autorka/Autor zostanie uhonorowana/y umieszczeniem tekstu na stronie www. Teatru Polskiego Radia (oraz upominkiem w postaci CD z nagraniem słuchowiska lub książką z serii "Słuchowiska Polskiego Radia").

Na przełomie czerwca i lipca 2013 r. spośród nagrodzonych autorów tekstów zostanie wyłoniony laureat naszego konkursu, któremu zaproponujemy tygodniowy staż w Teatrze Polskiego Radia (w nowym sezonie artystycznym). Laureat będzie mógł wybrać dogodny dla siebie termin stażu.

Nasz gość będzie miał szansę zapoznania się z kolejnymi etapami pracy nad słuchowiskiem, uczestniczenia w nagraniach i spotkań z twórcami teatru radiowego. Niestety, nie będziemy mogli pokryć kosztów pobytu w Warszawie.

Zapraszamy do udziału w naszym konkursie, a recenzje prosimy wysyłać mailem na adres:

teatr@polskieradio.pl

Będziemy wdzięczni za podpisywanie tekstów imieniem i nazwiskiem, a jeśli ktoś jest bardzo przywiązany do używanego w sieci "nicka" - prawdziwa tożsamość będzie zachowana tylko do wiadomości redakcji. Bardzo także prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym regulaminem konkursu, który zostanie zamieszczony na stronie www.polskieradio.pl/teatr. Tam również znaleźć będzie można dodatkowe informacje związane z konkursem

 

Emisja słuchowisk w Polskim Radiu:

Program I:

w każdą  sobotę i niedzielę po godzinie 17;

ponadto:

powieść radiowa „Matysiakowie” – w soboty po godz. 13,

powieść radiowa „W Jezioranach”  - w niedziele po godz. 13,

słuchowiska dla dzieci – zwykle w trzecią i czwartą niedzielę miesiąca – godz. 19,25

 

Program II:

w soboty – w paśmie wieczornym, aktualnie ok. godz. 22.oo;

 

Program III:

w drugą niedzielę miesiąca – po godz. 21

Regulamin - konkurs na recenzję

1. Teatr Polskiego Radia ogłasza konkurs otwarty  dla słuchaczy Polskiego Radia (pełnoletnich i niepełnoletnich) na napisanie recenzji ze słuchowisk nadawanych w Programach I, II i III Polskiego Radia w okresie marzec - czerwiec 2013.

2.Oczekujemy na teksty recenzji (ok. 3600 tysiąca znaków), których autorzy spróbują przekazać własne refleksje związane z nadawanymi słuchowiskami: ich tematyką, formą artystyczną, wrażeniami dźwiękowymi, emocjami wywoływanymi przez teatr radiowy.

 3. Konkurs rozpoczyna się 1 marca 2013 roku, a kończy się 30 czerwca 2013. Konkurs  będzie przebiegał dwuetapowo.

4. Etap pierwszy: na początku kwietnia, maja, czerwca i w końcu czerwca (po zakończeniu sezonu artystycznego), powołane przez zespół Teatru Polskiego Radia jury będzie wybierało Recenzję Miesiąca, której Autorka/Autor zostanie uhonorowana/y  umieszczeniem tekstu na stronie www. Teatru Polskiego Radia (oraz upominkiem w postaci CD z nagraniem słuchowiska lub książką z serii "Słuchowiska Polskiego Radia"). Autor Recenzji Miesiąca będzie proszony o pisemna zgodę na wykorzystanie tekstu na stronie www. Teatru Polskiego Radia.

5. Z chwilą nadesłania recenzji konkursowej Uczestnik udziela Polskiemu Radiu  nieodpłatnej licencji na czas nieokreślony, która ma charakter licencji niewyłącznej na następujących polach eksploatacji:

a. nadanie za pomocą wizji przewodowej albo bezprzewodowej,

b. wpisanie do pamięci komputera,

c. wprowadzenie i prezentacja na stronach internetowych,

d. prezentacja w siedzibie lub w innej lokalizacji,

e. utrwalenie i zwielokrotnienie dowolną techniką, w tym techniką zapisu magnetycznego, optycznego, drukarską, reprograficzną, cyfrową oraz wprowadzenie do obrotu, w dowolnej liczbie egzemplarzy, w charakterze materiałów informacyjnych lub reklamowych dotyczących Konkursu, materiałów informacyjnych lub reklamowych dotyczących Organizatora.

6. Zwycięzca Konkursu zobowiązuje się do nie zgłaszania żadnych roszczeń względem Organizatora z tytułu wykorzystania  recenzji konkursowej.

7. Uczestnik Konkursu oświadcza, iż jest autorem nadesłanej przez siebie recenzji konkursowej oraz że jego recenzja konkursowa nie narusza praw osób trzecich ani bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.

8. Uczestnik ponosi pełną odpowiedzialność w przypadku, gdy osoba trzecia będzie sobie rościć prawa do nadesłanej przez Uczestnika recenzji konkursowej.

9. Recenzje konkursowe naruszające prawa osób trzecich lub bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa nie będą brane pod uwagę w Konkursie.

10. Organizator nie zwraca ani nie archiwizuje nadesłanych recenzji konkursowych.

11. Etap drugi Konkursu: na przełomie czerwca i lipca 2013 r. spośród nagrodzonych autorów tekstów zostanie wyłoniony Laureat naszego konkursu, któremu zostanie zaproponowany tygodniowy nieodpłatny staż w Teatrze Polskiego Radia (w nowym sezonie artystycznym). Laureat będzie mógł wybrać dogodny dla siebie termin stażu. (Organizator Konkursu nie pokrywa kosztów pobytu laureata w Warszawie).

12. Recenzje prosimy wysyłać mailem na adres: teatr@polskieradio.pl

13. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za podanie przez Uczestnika niewłaściwych lub nieprawdziwych danych dotyczących adresu zamieszkania lub innych danych uniemożliwiających lub opóźniających kontakt z Organizatorem.

14. Administratorem danych osobowych jest Organizator.

15. Przystępując do Konkursu Uczestnik potwierdza, że wyraża zgodę na udział w Konkursie na zasadach określonych w niniejszym regulaminie.

16. Dodatkowe informacje będą udzielane pod numerami telefonów: 22 645 54 56 lub 22 645 54 61

Zobacz więcej na temat: Polecamy Teatr Polskiego Radia