Polskie Radio Dzieciom Koncerty
Section13
Poranki muzyczne
60'00 "Strasna Zaba" i Przyjaciele 31.03.2011 Słowem w tym Poranku będą bajki najbardziej znanych polskich autorów piszących dla dzieci, a muzyka popłynie z pięknego i wyjątkowego instrumentu, jakim jest harfa. Wojciech Malajkat – wspaniały, lubiany aktor recytować będzie najzabawniejsze wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. A towarzyszyć mu będzie Małgorzata Komorowska, grająca na harfie, jednym z najstarszych instrumentów.
60'00 Chopin Tu i Tam 31.03.2011 W tym Poranku Muzycznym odwiedzi nas, wraz ze swoim triem, Filip Wojciechowski – jeden z najznakomitszych polskich pianistów, który swoją fascynację jazzem łączy z solidnym klasycznym wykształceniem. Jak nietrudno odgadnąć, tym razem zabrzmią kompozycje naszego najwybitniejszego kompozytora – Fryderyka Chopina, które będziemy mieli okazję wysłuchać zarówno w wersjach oryginalnych na fortepian solo, jak i w transkrypcjach jazzowych z towarzyszeniem sekcji rytmicznej – kontrabasu i perkusji. Czeka nas więc prawdziwa atrakcja!
60'00 Co Tak w Filmie Gra? 31.03.2011 Jak można rozszyfrować tytuł tego Poranka? Harfa – to oczywiście instrument o pięknym kształcie i dźwięku. Film możemy skojarzyć z muzyką napisaną specjalnie pod obrazy na ekranie, a smyki? To i smyczki skrzypiec, altówek, wiolonczel i kontrabasów, grających w orkiestrze, a przede wszystkim to Wy, wszystkie dzieci, które koncertu słuchają i dobrze się przy muzyce bawią. Wybryki są Wam doskonale znane, tłumaczyć nie potrzeba. Podczas tego Poranka zabawy nie zabraknie. W dobry humor będą Was wprowadzać najsłynniejsze przeboje muzyki filmowej.
60'00 Czarno Na Białym 31.03.2011 Fortepian – czarny, na trzech nogach, z trzema złotymi pedałami na dole i czarno-białą klawiaturą zawsze dostojnie prezentuje się na wielkich estradach. Ale co może nas zaskoczyć? Może dwa fortepiany? Ale po co dwa? Tyle pięknych utworów napisano na jeden fortepian – solo albo z orkiestrą. Czy na dwa fortepiany też komponowano? A jeśli stoi jeden fortepian to czy można grać na nim we dwoje? Zaraz się wszystkiego dowiecie… Bo choć nuty czarne na białym papierze, a i klawisze w tych samych kolorach, to muzyka tworzona z ich pomocą potrafi skrzyć się tysiącami barw. To taka specjalna tęcza, którą możemy usłyszeć i zobaczyć przy pomocy naszej wyobraźni. I co najważniejsze – nie potrzebujemy do tego burzy. Chyba, że to będzie burza braw…
60'00 Czarodzieje Orkiestry 31.03.2011 O instrumentach powstało już mnóstwo książek. Jednak zamiast oglądać je na ilustracjach albo uczyć się o nich w szkolnej ławce lepiej odwiedzić nasz Poranek Muzyczny, by wraz z czarodziejami orkiestry – Benjaminem Brittenem i Maurycym Ravelem –posłuchać wydawanych przez nie dźwięków, a przy okazji spróbować odgadnąć, jak to dzieje, że tyle różnych barw może złożyć się na piękne orkiestrowe brzmienie. Nie możemy też zapomnieć o prawdziwej czarodziejce, Pani Dyrygent Monice Wolińskiej, która za pomocą różdżki, czyli batuty budzi magiczny świat muzyki do życia. To będzie naprawdę piękny Poranek.
60'00 Fidele i Liry z Folkowej Krainy 31.03.2011 Czy któryś z Mikołajów miał orkiestrę? Okazuje się, że to orkiestra ma Mikołaja, ale tylko w nazwie. Wprowadzi nas do barwnej krainy ludowych instrumentów, ballad, pieśni i przyśpiewek z różnych regionów Polski – Lubelszczyzny, Podlasia i Kurpi, Łemkowszczyzny i Huculszczyzny. Muzyka ta jest inspirowana wieloletnia tradycją, stad ta broda, która jej wyrosła w tytule. A ponieważ św. Mikołaj kojarzy się nam ze szczodrością i podarkami, oto dla Was taki muzyczny prezent…
60'00 Forte i Piano 31.03.2011 Piano znaczy cicho, forte znaczy głośno i stąd włoski termin piano forte. Od tego terminu już tylko kroczek do polskiej nazwy tego instrumentu. Warto usłyszeć, co z fortepianem wyczynia Włodek Pawlik, który z jednakową łatwością porusza się w muzyce Bacha, Mozarta czy Chopina jak i w świecie szalonej jazzowej improwizacji. Liderowi towarzyszą wyśmienici koledzy-jazzmani: Paweł Pańta, urządzający wycieczki po kontrabasowym gryfie oraz Czarek Konrad – perkusista, dla którego nawet aluminiowa puszka, pęk kluczy czy kartka papieru to źródła fascynujących dźwięków. Jesteście gotowi do udziału w wielkiej fortepianowej przygodzie? Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię, a uszy postawić na baczność!
60'00 Jedwabny Szlak 31.03.2011 Tytułowy Jedwabny Szlak to historyczna sieć handlowa łącząca Japonię z Wenecją. Wędrowali nim także muzycy z instrumentami i zapiskami na temat tradycji muzycznej różnych regionów Azji. Drogami Jedwabnego Szlaku przybyła do Europy praktyczna wiedza na temat egzotycznych skal, rytmów, melodii czy tańców. Utwory Jedwabnego Szlaku to inny od europejskiego sposób pojmowania piękna w muzyce, jej rytmu, barwy i znaczenia. Prócz instrumentów azjatyckich, usłyszymy instrumenty europejskie (suka, fidel, wiolonczela, marimba, flet), a różne barwy dźwięków z dwóch odległych muzycznych kultur doskonale ze sobą współgrają.
60'00 Kosmiczna Wyprawa 31.03.2011 Tu międzyplanetarna wyprawa kosmiczna - we wspólną podróż mleczną drogą wyobraźni zabiera nas Kwadrofonik. Zespół ten powstał w wyniku połączenia dwóch duetów. Jeden z nich to perkusyjny Hob-beats Duo, czyli Magda i Miłosz. Dołączył do nich fortepianowy Lutosławski Piano Duo, czyli Emilia i Bartek. Tak oto 2+2=4. Z dwóch duetów powstał nam kwartet. To jedyny taki zespół w Polsce i jeden z niewielu na świecie. Kwadrofonik lubi improwizować – a wszystko po to, aby jak najpełniej wykorzystać możliwości swoich instrumentów, których czasami uzbiera się na scenie aż kilkadziesiąt. Spróbujcie wsłuchać się w muzykę kosmosu i muzycznie zilustrować poszczególne planety? Powodzenia!
60'00 Magia Czarnego Lądu 31.03.2011 Poranki Muzyczne goszczą artystów z różnych zakątków świata. Tym razem przyszedł czas na muzyków z kontynentu Afrykańskiego, a konkretnie z kraju leżącego w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, u wybrzeży Atlantyku – z Ghany. To członkowie zespołu Adesa, którzy ubrani w kolorowe kostiumy tańczą, śpiewają, żonglują i są w stanie rozśmieszyć wszystkich bez względu na wiek. Posmakujcie tej niezwykłej afrykańskiej kultury, której poszczególne elementy, zmieszane razem w kociołku tworzą smakowitą potrawę, przygotowaną przez sympatycznych Afrykanów specjalnie z myślą o Was. To prawdziwa uczta dla uszu i oczu – nie wolno jej przegapić!