Polskie Radio Dzieciom

Instrumenty perkusyjne - ciekawostki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 08:04
Instrumenty perkusyjne to grupa, która najczęściej kojarzy nam się z rytmem. Źródłem dźwięku w przypadku instrumentów perkusyjnych jest drganie całości lub części instrumentu. Drganie to jest wywoływane uderzaniem lub potrząsaniem. 
Poznaj rytm instrumentów perkusyjnych
Poznaj rytm instrumentów perkusyjnychFoto: shutterstock.com/carlos castilla

Instrumenty perkusyjne dzielą się na dwie grupy: idiofony, czyli samobrzmiące instrument, u których źródłem dźwięku jest drganie całego instrumentu oraz membranofony, w których źródłem dźwięku jest napięta membrana, która stanowi część instrumentu. 

Posłuchaj
58:24 2022_02_18 10_00_27_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Rytm instrumentów perkusyjnych.

 

Nieco łatwiejszym sposobem na podzielenie instrumentów perkusyjnych jest podział na te o określonej wysokości dźwięków, jak kotły, ksylofon, wibrafon czy czelesta oraz te o nieokreślonej wysokości dźwięku, do których należą bębenki, trójkąty, marakasy i talerze. 

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 18.02.2022
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Kwartety smyczkowe - czym są?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 13:00
W "Muzycznych podróżach" usłyszeć można było dużo muzyki klasycznej, ponieważ tematem przewodnim były kwartety smyczkowe. Są to zespoły 4 muzyków, którzy grają na takich instrumentach jak skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabas. Jako forma muzyczna, utwory te składają się z kilku części, które różnią się stylistyką i tempem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest muzyczna drabina? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 23:31
Muzyczna drabina do, re , mi.... całą pewnością znana jest większości słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. A może dzieci wiedzą czym gama różni się od tonacji? O tym w "Muzycznych podróżach" opowiedziała Daria Druzgała – autorka audycji, która przybliżyła czym jest gama i zachęcała do zaprzyjaźnienia się z muzyk. Ale to nie wszystko!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyczne podróże". Magiczny świat skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 12:44
W "Muzycznych podróżach" na antenie Polskiego Radia Dzieciom przeniesiemy się do świata, w którym pierwsze skrzypce grają… skrzypce! We wtorkowym wydaniu audycji Martyna Sojka opowiedziała wiele ciekawostek na temat tego instrumentu, a także o wyglądzie orkiestry smyczkowej oraz o najlepszej polskiej skrzypaczce dwudziestego wieku.
rozwiń zwiń