Polskie Radio Dzieciom

Góralskie utwory polskich kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 18:11
W "Muzycznych Podróżach" kolejny tydzień pozostajemy w górach. Jak się okazuje góry są darzone ogromną miłością m.in. przez kompozytorów muzyki klasycznej, w związku z czym często do nich nawiązują w swoich utworach, które można było usłyszeć podczas audycji w Polskim Radiu Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/kamienczanka

Wojciech Kilar był niezwykle utalentowanym kompozytorem, który stworzył m.in. Poloneza znanego z filmu "Pan Tadeusz". Z racji jego ogromnego zamiłowania do gór, często w jego utworach można było usłyszeć góralskie nuty, np. w poemacie symfonicznym "Orawa". Tego rodzaju kompozycja posiada tzw. programowość, co oznacza, że autor inspiruje się danym obrazem lub tematem, który następnie przedstawia w swoim dziele. Tytuł tego utworu nawiązuje natomiast do regionu na pograniczu Polski i Słowacji, a także rzeki. Usłyszymy w nim góralskie skale oraz różnorodne tempo i natężenie dźwięków. 

Posłuchaj
59:19 22.07. Muzyczne podróże.mp3 Muzyczne podróże/Polskie Radio Dzieciom_22.07.2021.

Z kolei Balet "Harnasie", który składa się z kilku części napisany został przez Karola Szymanowskiego. Historia w nim przedstawiona opowiada o dziewczynie porwanej przez góralskich zbójników, która zakochuje się w harnasiu, przywódcy zbójnickiej grupy. Po powrocie do miasta okazuje się, że ma ona wyjść za mąż za bogatego gazdę. Dowiaduje się o tym zakochany w dziewczynie harnaś, który postanawia ją przed tym uratować i uprowadza ją podczas wesela. 

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 22.07.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wielcy kompozytorzy: pory dnia według symfonii Josepha Haydna

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 14:05
Natura to stały element natchnienia dla wielu artystów, którzy inspirują się nią podczas tworzenia swoich dzieł. Przykładem mogą być koncerty Vivaldiego stworzone z myślą o czterech porach roku. Z kolei Joseph Haydn w swoich symfoniach opisał muzycznie trzy pory dnia: poranek, południe i wieczór, o których można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielcy kompozytorzy: Zbigniew Preisner i jego muzyka filmowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:21
Nierzadko twórczość polskich muzyków jest doceniana nie tylko w kraju, ale również za granicą. Oprócz pasji do muzyki wyróżnia ich niezwykła wrażliwość, która pozwala im tworzyć wyjątkowe utwory. Przykładem takiego artysty jest kompozytor muzyki filmowej, o którym można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka w sztuce baletowej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 15:13
W sztuce baletowej główną część stanowi taniec, natomiast muzyka jest jego tłem oraz nieodłącznym elementem dzieła scenicznego. Na deskach teatru widzowie obserwują występy solistów grających główne role, a także pozostałe osoby z zespołu tanecznego. Jeden z najsłynniejszych baletów opowiada historię Don Kichota, szlachcica, który postanowił podróżować po świecie w towarzystwie giermka oraz bronić dobra i honoru.
rozwiń zwiń