Kiedyś duszki te określano jeszcze innymi nazwami, np. mononoke, co oznaczało nieznaną i dziwną istotę lub zjawisko. Drugi termin to bakemono, który był używany, gdy mówiono o kimś, kto ukrywał swoje oblicze. Natomiast ayakashi odnosiło się do nadzwyczajnych zjawisk lub postaci spotykanych nad wodą.
58:26 2021_05_19 18_00_24_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Jakie duszki zamieszkują Japonię według lokalnych opowieści? (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_19.05.2021.
Kodama to duch, który zamieszkuje stare drzewa uznawane za święte. Przedstawia się go jako przyjaznego staruszka lub staruszkę sprzątających obszar wokół swojego domu. Mówi się, że w zależności od rodzaju drzewa, charakter stworków może być delikatny lub nie. W górach natomiast mieszka przygarbiony duszek Yamabiko, który najczęściej siedzi na kamieniu lub wzniesieniu górskim. Na terenach tych można spotkać również Tangu, czyli nieco złośliwego, górskiego chochlika, który z opisu przypomina postać z ogromnymi skrzydłami, długim nosem lub dziobek oraz grzywą na głowie.
Nurikabe to stworek - ściana z rękami, nogami i oczami, który uniemożliwia ludziom pójście dalej. Z kolei w wodach można spotkać duszka Ningyo, czyli japońską syrenę. Ciekawą zjawą jest także Azuki-arai, zwana płukaczem fasoli, która przedstawiana jest jako uśmiechnięty gnom z rękami zanurzonymi w misce z tą rośliną. Jeden z japońskich zwyczajów polega na tym, że na początku lutego każdy członek rodziny bierze garść takiej fasoli i rzuca ją za siebie wypowiadając słowa "przyjdź dobry losie".
Rodzajów Yokai jest bardzo dużo, a o wielu z nich można było usłyszeć w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem". Mogą one być miłe lub psotne, a także przyjmować formę zwierząt, duszków lub nawet dźwięków. W zależności od części Japonii, ich historie mogą się nieco różnić. Więcej w załączonej audycji.
Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 19.05.2021
Godz. emisji: 18.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.