Polskie Radio Dzieciom

Jakie były początki muzyki filmowej?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 12:18
Historia kina rozpoczęła się pod koniec XIX wieku. Nie było wtedy jeszcze specjalnych sal kinowych, ani filmów animowanych. Królowały natomiast produkcje nieme, gdzie muzyka była podkładana na żywo przez tapera, który spoglądając na sceny odpowiednio dostosowywał melodię grając na fortepianie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Geralt/Pixabay/domena publiczna

Kiedy zaczęły powstawać pierwsze widowiska filmowe, muzyka była grana z patefonu, który był ustawiany za ekranem. W momencie pojawienia się kompozytorów specjalizujących się w muzyce filmowej, tło dźwiękowe było tworzone przy pomocy orkiestry symfonicznej. Jak więc można było usłyszeć podczas rozmowy Izy Żukowskiej, gościa "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", muzyka od początku była bardzo ważnym elementów każdego filmu, ponieważ oddawała emocje bohaterów, jednocześnie zwiększając doznania widzów. 

Posłuchaj
59:24 2021_06_08 18_00_00_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 8 czerwca godz. 18:00

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Izabela Żukowska
Data emisji: 8.06.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Na jaki film z dzieckiem do kina?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 09:28
Nadszedł długo wyczekiwany moment, kiedy możemy udać się całą rodziną do kina. Z racji tego, że repertuar produkcji dla dzieci i filmów familijnych powoli się poszerza, Maciej Jakubczyk opowiedział w 'Podwieczorku z Filipem i Leopoldem", co warto obejrzeć.  Młodzi widzowie będą mogli obserwować m.in. nowe przygody detektywów Lassego i Mai.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Podwieczorek z Filipem i Leopoldem". Biały Miś - symbol Zakopanego

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 10:00
Będąc w Zakopanem możemy spotkać misia, który różni się od wszystkich innych niedźwiedzi brunatnych żyjących w polskich górach. Postać Białego Misia już od prawie 100 lat przyciąga uwagę urlopowiczów, którzy marzą o tym, by zrobić sobie z nim zdjęcie. To dlatego, ponieważ od wielu pokoleń taka fotografia jest uważana za bycie jedną z najważniejszych pamiątek pobytu w tym mieście.  Strój niedźwiedzia stworzony jest z owczej skóry, natomiast kształt głowy, zęby i pazury zostały wyrzeźbione z drewna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proszę, dziękuję, przepraszam. ABC savoir-vivre

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:03
W "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" zwierzaki porozmawiały z Marzeną Nowicką z Akademii Montemarco o istniejących zasadach określających kulturę osobistą. Jedna z nich mówi, że młodsi powinni pierwsi przywitać się z osobami starszymi. Jednak w przypadku podawania ręki, inicjuje to człowiek, który ma więcej lat. Za zachowanie niegrzeczne uważa się także przerywanie dorosłym, a także wychodzenie bez pożegnania. Kiedy pierwszy raz idziemy do domu kolegi lub koleżanki, ich zadaniem jest to, aby nas przedstawić rodzicom.
rozwiń zwiń