Polskie Radio Dzieciom

Proszę, dziękuję, przepraszam. ABC savoir-vivre

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:03
W "Podwieczorku z Filipem i Lepoldem" zwierzaki porozmawiały z Marzeną Nowicką z Akademii Montemarco o istniejących zasadach określających kulturę osobistą. Jedna z nich mówi, że młodsi powinni pierwsi przywitać się z osobami starszymi. Jednak w przypadku podawania ręki, inicjuje to człowiek, który ma więcej lat. Za zachowanie niegrzeczne uważa się także przerywanie dorosłym, a także wychodzenie bez pożegnania. Kiedy pierwszy raz idziemy do domu kolegi lub koleżanki, ich zadaniem jest to, aby nas przedstawić rodzicom.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmytro Zinkevych / Shutterstock

Jak się okazuje, mówienie komuś smacznego nie jest tak naprawdę wskazane, ponieważ zaznacza to, że dopuszczamy do siebie myśli, że przygotowane jedzenie może być niedobre. Niemniej jednak zasady Savoir-Vivre różnią się w różnych rejonach świata. Tak więc to, co u nas jest dozwolone, np. żucie gumy, w innych krajach, takim jak Singapur może być zabronione. 

Posłuchaj
60:09 2021_06_03 18_00_00_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 ABC Savoir-Vivre_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 3 czerwca godz. 18:00

 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Marzena Nowicka z Akademii Montemarco
Data emisji: 3.06.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Dlaczego Mars nazywany jest Czerwoną Planetą?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:00
Coraz częściej zastanawiamy się, czy człowiek mógłby żyć na Marsie. Próbując znaleźć odpowiedź na to pytanie, analizujemy zebrane przez będące tam łaziki informacje, które następnie przesyłane są do nas za pomocą systemu anten poruszających się po orbicie. Więcej na ten temat opowiedział gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", Jan Amos Jelinek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzyby są roślinami czy nie są? I czy mają wpływ na pogodę?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:56
Grzyby stanowią oddzielną grupę organizmów. Nie mają jak u roślin ani liści, ani korzeni, lecz grzybnie, czyli rozgałęzione i nitkowate strzępki. Dzięki nim drzewa mogą między sobą przesyłać potrzebne związki organiczne, jak np. azot lub fosfor. Kolejnym powodem, dla którego nie można ich dołączyć do królestwa roślin jest inny sposób odżywiania się. Ale to nie wszystko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd wzięły się psy?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 11:53
Popularne twierdzenie głosi, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Na temat jego pochodzenia istnieje wiele baśni i mitów, które zostały opowiedziane w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem". Jeden z nich mówi, że gdy świat otrząsnął się po ogromnej powodzi, ludzie zauważyli mnóstwo ryb, które postanowili upiec na ogniu i zjeść. W skutek tego powstał nieprawdopodobny dym, który dotarł aż do azteckich bogów.
rozwiń zwiń