Polskie Radio Dzieciom

Grzyby są roślinami czy nie są? I czy mają wpływ na pogodę?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:56
Grzyby stanowią oddzielną grupę organizmów. Nie mają jak u roślin ani liści, ani korzeni, lecz grzybnie, czyli rozgałęzione i nitkowate strzępki. Dzięki nim drzewa mogą między sobą przesyłać potrzebne związki organiczne, jak np. azot lub fosfor. Kolejnym powodem, dla którego nie można ich dołączyć do królestwa roślin jest inny sposób odżywiania się. Ale to nie wszystko. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Grzyby w przeciwieństwie do roślin, nie wytwarzają pokarmu w procesie fotosyntezy, ponieważ są cudzożywne. Oznacza to, że potrzebne składniki do wytworzenia energii pobierają od innych organizmów. Dlatego często można spotkać je przy mchach czy drzewach. Do rozmnażania się grzybów potrzebny jest wiatr, który rozsieje zarodniki na dalsze odległości. Kiedy go nie ma grzyby oddają do otoczenia nieco wilgoci, w wyniku czego następuje wymiana powietrza ciepłego z zimnym, a w efekcie wiatr. Dlatego też mówi się, że grzyby mają wpływ na pogodę. Co więcej, na wysypiskach śmieci odkryto rodzaj grzybów, które potrafią rozłożyć plastik na jak najmniejsze cząsteczki, którymi się potem żywią.

Posłuchaj
59:24 2021_05_24 18_00_00_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Grzyby są roślinami czy nie są? (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_24.05.2021.

grzyby_1200.jpg
Poznaj niesamowity świat grzybów

Grzyby są ciężkostrawne dlatego najlepiej jest gryźć je bardzo dokładnie. A dlaczego na ich "wysyp" musimy czekać aż do jesieni? Składają się one w 90% z wody, zatem odpowiednie warunki do ich rozwoju panują jesienią ze względu na dużą wilgotność i mniejsze nasłonecznie.
Więcej ciekawostek o grzybach usłyszeć można w załączonej audycji. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 24.05.2021
Godz. emisji: 18.00.

---> SŁUCHAJ PRZEZ CAŁĄ DOBĘ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wcale nie trzeba być superbohaterem aby mieć supermoce

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 10:06
Popularność superbohaterów wynika m.in. z tego, że za pomocą swoich supermocy dokonują rzeczy, których zwykły człowiek nie byłby w stanie zrobić. Jak jednak można było usłyszeć w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem, każdy z nas może posiadać nadzwyczajne moce, nie będąc nawet tego świadomym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 10:00
Niektórym zapewne trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez smartfona. Świat online stanowi nieodłączny element XXI wieku i ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Niewątpliwie cyfryzacja w wielu aspektach życia jest przydatna, niemniej jednak posiada ona także stronę niekorzystną, z którą staramy sobie poradzić i bronić przed nią najmłodszych. O tym, dlaczego jest to trudne opowiedział w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom prof. dr Jakub Andrzejczak, z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciało ludzkie. Czy wiesz, że …

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:51
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niesamowite jest ludzkie ciało. Nie tylko pod względem jego funkcjonowania, ale też budowy. Dla przykładu, gdyby można było rozłożyć skórę, która jest największym ludzkim organem, zajęłaby ona 2 metry kwadratowe. Co więcej, ponieważ ma ona nas chronić przed urazami, jej grubość waha się między 1,5mm-5mm w zależności od części ciała. O innych ciekawostkach dotyczących ludzkiego ciała usłyszeć można w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy zmienia się ciało... Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 20:05
Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele każdego człowieka zachodzi wiele zmian, których dzieci i nastolatkowie mogą się nie spodziewać lub nie rozumieć. Duża odpowiedzialność w ich uświadamianiu leży po stronie rodziców, którzy jednak często nie podejmują rozmów na ten temat. Może to wynikać z ich krępacji lub tego, że w przeszłości zagadnienia te traktowane były jako tabu.  W szerzeniu wiedzy o dojrzewaniu mogą pomóc książki i gry, o których w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" oraz Igor Widawki, projektant gier symulacyjnych.
rozwiń zwiń