Polskie Radio Dzieciom

Kim był George Gershwin?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 10:00
George Gershiwn urodził się 26 września 1898 roku w Nowym Jorku. I od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką, choć przede wszystkim muzyką rozrywkową. Lubił także piosenki, które nawiązywały do muzyki jazzowej. Niedługo później okazało się, że chciał nie tylko słuchać muzyki, ale także grać na instrumencie. Młody Gershwin rozpoczął więc naukę gry na fortepianie, ale dopiero gdy skończył piętnaście lat, na jego drodze pojawił się pierwszy profesjonalny nauczyciel, który wprowadził go również w świat muzyki klasycznej. Wówczas George, oprócz nauki gry na fortepianie, zajął się teorią muzyki, kompozycji i instrumentacji oraz zaczął chodzić na koncerty muzyki symfonicznej. 
George Gershwin
George GershwinFoto: Shutterstock/Everett Collection

Choć nigdy nie skończył szkoły muzycznej, George Gershwin marzył o karierze pianisty. Jego tata uznał, że to jednak zbyt niepewna praca, po której syna może czekać niepewna przyszłość, więc wysłał go do szkoły księgowych. George jednak zrezygnował ze szkoły i zatrudnił się w sklepie muzycznym. Jako nastolatek zaczął też komponować. To właśnie za sprawą sklepu, w którym pracował udało mu się wydać pierwszy utwór fortepianowy. Chcąc związać się z teatrem, Gershwin zaczął od akompaniowania na fortepianie w przedstawieniach prezentowanych na Broadwayu.  

Posłuchaj
36:57 2022_09_26 09_59_48_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 26 września godz. 10:00

Kiedy George Gershwin miał 18 lat, opublikował swoją pierwszą piosenkę i otrzymał kontrakt w wydawnictwie płytowym. Dwa lata później odbyła się premiera pierwszej rewii, do której napisał muzykę, a niedługo później musicalu La La Lucille, jednak prawdziwym sukcesem okazała się dopiero piosenka "Swanee", a największą sławę przyniosła mu „Błękitna Rapsodia” z 1924 roku. Rok później skomponował koncert fortepianowy, który sprawił, że na Gershwina zaczęto patrzeć także jak na kompozytora muzyki poważnej. 

To właśnie George Gershwin jest bohaterem poematu symfonicznego. Który nosi tytuł „Amerykanin w Paryżu”. Gdy Gershwin pojechał do Paryża, postanowił zamknąć w nutach i dźwiękach wszystko to, co usłyszał i poczuł w stolicy Francji. Tego, a także innych utworów Gershwina możecie posłuchać w audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 

Audycja: Muzyczne podróże

Prowadzi: Iza Żukowska

Data emisji: 26.09.2022

Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Wielcy kompozytorzy: pory dnia według symfonii Josepha Haydna

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 14:05
Natura to stały element natchnienia dla wielu artystów, którzy inspirują się nią podczas tworzenia swoich dzieł. Przykładem mogą być koncerty Vivaldiego stworzone z myślą o czterech porach roku. Z kolei Joseph Haydn w swoich symfoniach opisał muzycznie trzy pory dnia: poranek, południe i wieczór, o których można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyczne podróże". Jak grać na Kalimbie?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:24
Niektóre instrumenty, które używamy obecnie powstały setki, a nawet tysiące lat temu. Zdarza się jednak, że pomimo tego wciąż odkrywamy ich istotę i znaczenie. Jednym z takich instrumentów jest kalimba, której wyjątkowe brzmienie można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna Podróż nad Morze Bałtyckie. Legenda o zatopionym mieście w operze Feliksa Nowowiejskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 15:44
Przyłożenie do ucha morskiej muszli sprawi, że usłyszymy dźwięk morza. Gdy zamkniemy oczy, za sprawą wyobraźni w szybki sposób przeniesiemy się na plażę. W morskie rejony przenosimy się także w Muzycznych Podróżach, gdzie słuchamy muzyki w prawdziwie morskim klimacie. Oprócz wakacyjnych piosenek, rozmawiamy też o aktywnościach, które można wykonywać na plaży.
rozwiń zwiń