Przodkowie kaloszy to galoches. Ich nazwa pochodzi z języka francuskiego i były one noszone w Europie do końca XIV wieku. Podeszwa takich ochronnych butów wykonana była z drewna lub skóry. W XV wieku, kiedy pojawiły się pierwsze spodnie połączone z lekkimi podeszwami z cienkiego sukna, zaczęto używać tzw. patynek z drewna, czyli cienkich deseczek malowanych na biało i przypinanych do stóp za pomocą czarnych skórzanych pasków, przybitych gwoździami. Nie trzeba chyba dodawać, że takie obuwie przypominało bardziej dzisiejsze sandały niż kalosze. Wszystko zmieniło się w XIX wieku za sprawą brytyjskiego księcia…
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM WE WTOREK OD 7.00<---
Artur Wellesley, książę Wellington polecił swojemu szewcowi, aby wykonał pierwsze buty kształtem przypominające znane nam dzisiaj kalosze. Miały być one wykonane z miękkiej cielęcej skóry, mieć opływowy kształt i niski obcas. Buty, które zażyczył sobie książę początkowo odniosły prawdziwy modowy sukces, jednak z czasem ich popularność zaczęła spadać, żeby od połowy XIX wieku znów wrócić do łask.
A czy Wy lubicie nosić kalosze? Jeśli chcecie posłuchać nie tylko historii tego obuwia, ale też ciekawostek z nim związanych, koniecznie włączcie Polskie Radio Dzieciom jutro o godzinie 7:00, ponieważ jutrzejszy Poranek poświęcony będzie właśnie kaloszom.
Zapraszamy do słuchania i rozmów telefonicznych na antenie.
Telefon do studia Polskiego Radia Dzieciom: 22 645 20 55
Audycja: Poranek
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji: 07:00 - 10.00.
Czytaj dalej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam!
Wybranych audycji Polskiego Radia Dzieciom słuchać można także na bezpłatnej platformie podcastowej: podcasty.polskieradio.pl.
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.