Polskie Radio Dzieciom

Co teraz robią żaby?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 18:00
Na świecie żyje 340 gatunków żab, z czego w Polsce 6: żaba trawna, wodna, moczarowa, jeziorkowa, dalmatyńska i śmieszka. Żaby świetnie radzą sobie w wodzie i to właśnie tam można je najczęściej spotkać. Chętnie przebywają w rozlewiskach, oczkach wodnych, stawach czy jeziorach, ale odnajdują się także na lądzie.
Audio
  • Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 11 lipca godz. 08:00
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kurit afshen/shutterstock.com

Co ciekawe, żaby wchłaniają wodę przez skórę, co zastępuje im picie. Żywią się głównie owadami, pajęczakami, dżdżownicami i ślimakami. Zdobywanie pożywienia umożliwia im język pokryty śluzem, do którego przyklejają się żabie zdobycze. Żaby polują bardzo szybko - język wysuwają niepostrzeżenie i choć w bajkach przedstawiany jest jako bardzo długi, w rzeczywistości jest trzy razy
krótszy od samej żaby.

Wiosną żaby składają w wodzie skrzek, czyli jaja żaby, z których później wyklują się kijanki - te żyją tylko w wodzie, ponieważ - tak jak ryby - oddychają skrzelami. Nie mają jeszcze kończyn, co uniemożliwia skakanie, za to ogon pomaga im zwinnie pływać. Z czasem kijankom wyrastają kończyny - najpierw tylne, a później przednie, skrzela zastąpione zostają przez płuca, co umożliwia przebywanie na lądzie, a ogon odpada - kijanka stała się żabą!

Posłuchajcie, gdzie mieszkają żaby, jakie wydają odgłosy, czy powinny obawiać się bocianów i kto w bajkach jest zamieniany w żabę!

Posłuchaj
59:14 2023_07_11 08_00_22_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 11 lipca godz. 08:00

Audycja: "Poranek"
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 11.07.2023
Godzina emisji: 8.00 - 10.00

KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Wyznaczanie kierunków geograficznych

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 18:00
W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom sprawdzimy jakie mamy kierunki świata. Jakie urządzenia pomagają w określeniu kierunków świata i w jaki sposób poradzić sobie ze znalezieniem drogi, kiedy zawiedzie kompas. Będzie więc o tym, jak w wyznaczaniu kierunków geograficznych może pomóc otaczająca nas przyroda. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sowa mądra głowa". Czy naprawdę sowy są takie mądre?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 18:00
Sowy od lat są uznawane za symbol mądrości i to właśnie jako mądre głowy najczęściej przedstawia się je w literaturze. Z bajek możecie kojarzyć sowę w okularach i w towarzystwie książek. Ale czy naprawdę sowy są takie mądre? Posłuchajcie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fakty i ciekawostki o ważkach

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 18:00
Czy wiedzieliście o tym, że ważki mogą zawisać w jednym miejscu, a nawet latać do tyłu? Ponadto są jednymi z najszybszych na świecie owadów latających. W locie osiągają prędkość ponad czterdziestu kilometrów na godzinę.
rozwiń zwiń