Polskie Radio Dzieciom

Psy do zadań specjalnych, czyli jak pracują przewodnicy

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 11:00
- Wiele osób wie, że takiego psa nie wolno podchodzić i go rozpraszać bo on pracuje. Dlatego powstrzymujemy się od głaskania i zaczepiania, bo tutaj jest ważniejszy cel. A żeby pies dobrze pracował, trzeba pozwolić mu na skupienie się i na wykonywanie zadania, które jest dla niego teraz ważne - powiedziała w "Poranku" Jolanta Kramarz, gość Martyny Chuderskiej w Polskim Radiu Dzieciom.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com / Africa Studio

Studio Polskiego Radia Dzieciom odwiedziła Jolanta Kramarz z psem przewodnikiem, aby opowiedzieć o niezwykle ważnej roli zwierząt w życiu osób niewidomych. Pies asystujący Mercy to labrador w kolorze biszkoptowym, który będąc u boku swojej pani, pozwolił jej opowiedzieć o sobie.

- Ważne, aby pies przewodnik był dobrze dopasowany do osoby niewidomej. Na początek trenerzy próbują dopasować go na papierze, czyli sprawdzają, jaki jest charakter osoby niewidomej, jaką ma ona długość kroku. Potem trzeba się osobiście spotkać żeby sprawdzić, czy tak jest w rzeczywistości i to polega głównie na przejściu tras już pod kierunkiem trenera - wyjaśniła Jolanta Kramarz.

Jolanta Kramarz i Merci, pies przewodnik, który towarzyszy osobie niewidomej Jolanta Kramarz i Merci, pies przewodnik, który towarzyszy osobie niewidomej

Jak podkreśliła gość audycji, każdy pies ma trochę inne komendy, reaguje na inny akcent i dlatego po takiej wspólnej drodze wiemy już troszeczkę o sobie. A więcej na ten temat można posłuchać w zapisie audycji:


Posłuchaj
57:18 [DAB]Dzieciom (PCM) 24 lipiec 2024 09_03_10.mp3 W audycji poznamy psy, które pracują wykonując bardzo ważne zadania

 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Jolanta Kramarz
Data emisji: 24.07.2024
Godzina audycji: 8.00


Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Sekrety ludzkiej twarzy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 17:00
Jakie tajemnice skrywa ludzka twarz? Co o ich właścicielu mówią oczy, nos, zmarszczki, piegi czy zarost? Jak zmienia się twarz pod wpływem emocji i jak je odczytywać? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warszawa kryje w sobie wiele tajemnic, nawet przed mieszkańcami". O szczegółach w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 14:06
Warszawa to bardzo popularne miejsce wśród turystów, a czy wiecie, że w Pałacu Kultury i Nauki mieszkają koty? Co można znaleźć na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego? Zapraszamy na spacer po Warszawie. A o tym jakie miejsca warto odwiedzić szczególnie opowiedziała przewodniczka Małgorzata Brzózka-Warś, która była gościem Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka będzie pogoda i jak to sprawdzić? W Polskim Radiu Dzieciom wyjaśnia meteorolog

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 09:00
Czym jest pogoda? Co to takiego jest zachmurzenie, temperatura powietrza albo jego wilgotność? Dlaczego o tej porze roku częściej spada z nieba grad i pojawiają się burze, a nawet trąby powietrzne? Jaka jest teraz pogoda za oknem? Studio Polskiego Radia Dzieciom odwiedziła Anna Woźniak, synoptyk z IMGiW, która wyjaśniła jak należy zrozumieć zjawiska pogodowe i powiedziała jakie są prognozy na najbliższe dni.
rozwiń zwiń