Polskie Radio Dzieciom

Wyprawa do niezwykłego świata grzybów

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2024 12:29
- Borowiki mamy dość dobrze przebadane, ale jest całe mrowie grzybów, których zupełnie nie znamy - powiedziała dr Alicja Okrasińska z Wydziału Biologii UW. Skąd się wzięły kropki na muchomorze i na banknocie jakiego kraju znajdziemy niebieskie grzyby? Zapraszamy do posłuchania "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Audio
Grzybiarze najwięcej znajdują w lasach pieprzników jadalnych, popularnie zwanych kurkami
Grzybiarze najwięcej znajdują w lasach pieprzników jadalnych, popularnie zwanych kurkamiFoto: Shutterstock/Nitr

W "Poranku" Justyna Majchrzak postanowiła rozejrzeć się po lesie w poszukiwaniu grzybów. Nie są one ani roślinami, ani zwierzętami i występują na całej ziemi, w każdych warunkach klimatycznych. Są jednymi z najstarszych organizmów i potrafią się ze sobą komunikować. Opowiedziała o tym dr Alicja Okrasińska z Wydziału Biologii UW.

- Szacujemy, że gatunków grzybów są 2-3 miliony, czyli bardzo dużo, więcej niż ludzi w Warszawie - powiedziała dr Alicja Okrasińska. - Wśród nich opisanych mamy około stu tysięcy. Mamy więc bardzo dużo gatunków niepoznanych i nie tylko nie mamy nazw dla nich, ale po prostu nie wiemy, jakie one są - dodała ekspertka i opowiedziała o grzybach jadalnych, niejadalnych i o innych grzybach, o których niewiele osób wie, że są grzybami.


dr Alicja Okrasińska, Wydział Biologii UW< instytut Biologii Ewolucyjnej dr Alicja Okrasińska, Wydział Biologii UW< instytut Biologii Ewolucyjnej

Więcej na ten temat w zapisie audycji:

Posłuchaj
48:08 [DAB]Dzieciom (PCM) 21 sierpień 2024 09_05_51.mp3 W "Poranku" idziemy na grzyby
 

* * * 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: dr Alicja Okrasińska, Wydział Biologii UW, Instytut Biologii Ewolucyjnej
Data emisji: 21.08.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Zachęcam aby wyjść na łąkę i policzyć ziarna maku w makówce. Małgorzata Strzałkowska gościem Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 11:38
W książka "Łąka. Fakty, wierszyki i inne wybryki" znajdziemy nie tylko rymowane historie o krasnoludkach które noszą różne transparenty np. "naprawiamy złego skutki. krasnoludki", ale jak zauważyła Małgorzata Strzałkowska są też informacje naukowe, jak choćby łacińskie nazwy roślin i zwierząt, a nawet takie ciekawostki jak: ile ziaren maku znajdziemy w jednej makówce? O tym co jeszcze znajduje się w najnowszej publikacji, autorka opowiedziała Martynie Chuderskiej w "Poranku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie skarby może kryć niewielka szuflada pewnego biurka?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2024 13:40
- Każdy z nas ma taką szufladę. Jeśli nie w biureczku to w sercu lub w głowie, gdzie zawsze znajdzie pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu – powiedziała Agnieszka Krawczyk autorka książki o Mai: "Maja i leśna szuflada". O tym, co kryje się w szufladzie Mai, zdradziła goszcząc w studiu Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ćwiczenie pamięci może sprawiać przyjemność". Jak się uczyć aby zapamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 10:27
Jeśli czasem trudno nam zapamiętać listę zakupów, czy definicję jakiegoś słowa, to historia Mateusza Trzęsickiego pokazuje jakie naprawdę możliwości ma nasz mózg. Gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom był 11-letni zwycięzca generalnej klasyfikacji Ogólnopolskich Mistrzostw Pamięci Best Brain w kat. dzieci i rekordzista Polski w zapamiętywaniu słówek z fikcyjnego języka obcego na czas.
rozwiń zwiń