Na wszystkie te pytania szukaliśmy odpowiedzi w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom. Gościem audycji był Tymoteusz Bilecki z jednej z warszawskich piekarni, który opowiedział o tym, jak wypieka się chleb.
23:38 [DAB]Dzieciom (PCM) 16 październik 2024 08_06_56.mp3 Światowy Dzień Chleba w Polskim Radiu Dzieciom_16.10.2024
Oto kilka ciekawostek na temat chleba:
Najstarszy chleb – najstarszy ślad chleba pochodzi sprzed około 14 tysięcy lat, co oznacza, że ludzie piekli chleb jeszcze przed wynalezieniem rolnictwa. Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym w Jordanii.
Chleb i symbolika – w wielu kulturach chleb ma znaczenie symboliczne. W Polsce istnieje tradycja witania chlebem i solą jako oznaka gościnności. W starożytnym Rzymie chleb uznawano za symbol dobrobytu i dzielono się nim podczas ważnych uroczystości.
Chleb zakwasowy – zakwas do chleba to naturalna forma fermentacji, którą znano już w starożytnym Egipcie około 1500 r. p.n.e. To wtedy zaczęto piec pierwszy chleb na zakwasie, który pozwalał uzyskać bardziej miękką i puszystą strukturę pieczywa.
Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Tymoteusz Bilecki
Data emisji: 16.10.2024
Godzina audycji: 8.00
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!