Polskie Radio Dzieciom

Gramy w palanta! W PR Dzieciom o historii i przyszłości tego tradycyjnego polskiego sportu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2025 12:53
W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom gościem był pan Maciej Steinborn, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Palantowego, który opowiedział o historii i przyszłości tego tradycyjnego polskiego sportu. Wraz z nim w studiu pojawił się dwunastoletni zawodnik Artem, który opowiedział o swoim doświadczeniu w mistrzostwach Polski juniorów.
W Polskim Radiu Dzieciom poznajemy historie gry w palanta
W Polskim Radiu Dzieciom poznajemy historie gry w palantaFoto: Unsplash.com

Palant to jeden z najbardziej unikalnych sportów, który choć przez wiele lat był zapomniany, zyskuje na nowo popularność w Polsce. Dzięki zaangażowaniu Polskiego Stowarzyszenia Palanta, sport ten, który niegdyś cieszył się dużą popularnością, zwłaszcza na Śląsku, wraca do życia. Warto przyjrzeć się walorom gry w palanta, które sprawiają, że warto zainteresować się tym sportem, szczególnie w kontekście rozwoju młodych talentów.


Posłuchaj
40:56 [i] palant 9 luty 2025.mp3 O historii i przyszłości tego tradycyjnego polskiego sportu_Poranek w Polskim Radiu Dzieciom_9.02.2025

 

Historia tej gry sportowej sięga początków XX wieku, a jej popularność w Polsce była ogromna tuż po odzyskaniu niepodległości. Zanim siatkówka zdominowała polski sport, palant był jednym z najczęściej uprawianych sportów, nawet bardziej popularnym niż piłka nożna. W szczególności w regionach takich jak Śląsk, gdzie piłka nożna była głęboko zakorzeniona, palant cieszył się ogromnym uznaniem. Sport ten, pełen dynamiki i precyzyjnych zagrywek, mógł rywalizować z najlepszymi dyscyplinami sportowymi swojego czasu. - Palant był popularniejszy nawet od piłki nożnej, zwłaszcza na południu Polski, na Śląsku, gdzie piłka nożna była na czołowej pozycji. Zawodnicy tacy jak nasz pan Zygfryd byli tam mega gwiazdami” – mówił Maciej Steinborn, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Palantowego. 

Maciej Steinborn wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Palantowego oraz Artem 12 letni gracz w palanta 

W rozmowie poruszono także temat tegorocznych mistrzostw Polski juniorów, które odbyły się w grudniu. Artem, młody zawodnik, opowiedział o swoich doświadczeniach z turnieju, który miał miejsce w Warszawie w Szkole Podstawowej nr 127. Zawody były pierwszymi tego typu mistrzostwami, a poziom rywalizacji był bardzo wysoki. - Było ciężko, ale satysfakcjonująco – powiedział Artem, który wraz ze swoją drużyną zajął piąte miejsce.- Były to pierwsze tego typu zawody juniorskie, a poziom był naprawdę bardzo wysoki. Kilku młodych talentów się objawiło, których wcześniej nie widzieliśmy – podsumował Maciej Steinborn, gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.

Więcej w załączonym zapisie rozmowy.

Audycja "Poranek"
Prowadzi: Zbigniew Kozłowski
Gość: Maciej Steinborn wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Palantowego i zawodnik Artem
Data emisji: 09.02.2025.
Godzina emisji: 08:00


Zobacz także
Czytaj także

Na co zwracać uwagę wybierając planszówkę dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2024 15:35
Lubicie spędzać czas przy różnego rodzaju grach? W co najchętniej gracie? W Poranku graliśmy w gry planszowe, komputerowe, karciane i paragrafowe. Gościm Polskiego Radia Dzieciom był Radek Rak, pisarz, twórca gier paragrafowych. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w dawnych czasach spędzano zimowy czas na wsi?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 17:36
W długie zimowe wieczory, kiedy nie było pracy w polu  przędzono wełnę, darto, pierze, ale również bawiono się przy muzyce bo zima to czas karnawału. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

W audycji "Poranek" Polskiego Radia Dzieciom poruszono temat tradycji i zwyczajów, które niegdyś były nieodłącznym elementem życia na wsi, a dziś często wzbudzają tęsknotę za prostszym, spokojniejszym życiem.


Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa

Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa opowiedział o zimowych tradycjach, zwrócił uwagę na atmosferę rodzinną, która towarzyszyła dzieciom w tym okresie. - To były konkretne, specyficzne zabawy. Wspólne spędzanie czasu, snucie opowieści, ale też spotkania sąsiedzkie – mówił.
W tych chwilach bliskości z rodziną, dzieci miały okazję słuchać opowieści, które często miały na celu przestrzeganie przed niebezpieczeństwami, jak na przykład niechodzenie do lasu czy nad jezioro. Stosowane metody straszenia – jak opowieści o "starej babie" czy "dziadzie" – były powszechnie znane. Gość Polskiego Radia Dzieciom wspomniał o tym, że takie historie miały swój edukacyjny cel. - Straszyło się dzieci w taki sposób, żeby one były ostrożne. Mimo że takie metody wychowawcze dzisiaj mogą budzić kontrowersje, wówczas pełniły rolę przestróg - wyjaśnił gość "Poranka".


Posłuchaj
23:55 Poranek o zwyczajach.mp3 Jak w dawnych czasach spędzano zimowy czas na wsi? Posłuchaj rozmowy z "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom_23.01.2025

 

 Jak jeszcze w dawnych czasach spędzano zimowy czas na wsi? O tym w załączonym zapisie rozmowy.

Audycja "Poranek"
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa
Data emisji: 23.01.2025.
Godzina emisji: 08:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


rozwiń zwiń