Polskie Radio Dzieciom

Grzegorz Kasdepke o czasach, gdy sam był uczniem. Czy perypetie szkolne inspirują autora w procesie tworzenia?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2024 11:22
Grzegorz Kasdepke, znany i ceniony autor książek dla dzieci, był gościem audycji Poranek w Polskim Radiu Dzieciom. W rozmowie z Martyną Chuderską, podzielił się wieloma opowieściami i refleksjami na temat swojej twórczości, ale także doświadczeniami ze szkolnej ławki. Jak sam przyznał, to właśnie szkolne czasy i perypetie ucznia, często inspirowały i nadal inspirują go w procesie tworzenia historii przedstawianych w książkach.
Grzegorz Kasdepke w audycji Polskiego Radia Dzieciom opowiedział o swoich szkolnych perypetiach
Grzegorz Kasdepke w audycji Polskiego Radia Dzieciom opowiedział o swoich szkolnych perypetiachFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

Grzegorz Kasdepke, jak sam przyznał, swoje historie nierzadko czerpie z doświadczeń szkolnych, które na długo zapadły mu w pamięć. Opowiedział m.in. o tym, jak niektóre zabawne sytuacje z jego szkolnych lat stają się później pretekstem do kreowania komicznych, ale i pouczających postaci w jego książkach. - Każdy z nas ma wspomnienia z lekcji, które z jakiegoś powodu zapadły w pamięć. Czasem to małe wpadki czy zabawne odpowiedzi kolegów, które nagle okazują się być doskonałym materiałem na literaturę dla dzieci – wyznał w audycji.

Jednym z przykładów takich opowieści była historia związana z lekcją języka polskiego. Autor literatury dziecięcej wspomniał, że miał kolegę, który na pytanie nauczycielki o to, kto napisał Pana Tadeusza, odparł z pełnym przekonaniem: "Henryk Sienkiewicz!" To pozornie drobne wydarzenie, pełne szkolnego humoru, stało się inspiracją do stworzenia bohaterów, którzy, jak dzieci, mają swoje własne, unikalne spojrzenie na świat i często wprowadzają dorosłych w konsternację.


Posłuchaj
59:57 2024_09_03 08_00_32_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Grzegorz Kasdepke o czasach, gdy sam był uczniem. Czy perypetie szkolne inspirują go przy pisaniu książek?_Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 3 września godz. 08:00

 

Podczas rozmowy gość Poranka w Polskim Radiu Dzieciom podkreślił, że dziecięca wyobraźnia nie ma granic i jest dla niego niewyczerpanym źródłem inspiracji. Autor zwrócił uwagę, że dzieci często zadają pytania, które mogą wydawać się absurdalne, ale jednocześnie są pełne logiki i szczerości. Wspomniał tutaj również o sytuacjach, jakie spotykają go podczas spotkań autorskich, gdzie młodzi czytelnicy dzielą się swoimi pomysłami na nowe historie. - Czasami te pytania są tak nieoczekiwane, że sam nie wiem, co odpowiedzieć. A czasem podpowiadają mi nowe pomysły na fabułę. – dodał Kasdepke.


Grzegorz Kasdepke w audycji Polskiego Radia Dzieciom opowiedział o swoich szkolnych perypetiach Grzegorz Kasdepke w audycji Polskiego Radia Dzieciom opowiedział o swoich szkolnych perypetiach

Gość Martyny Chuderskiej wspomniał również o swojej książce dotyczącej tematyki "Skąd się biorą dzieci", która zrodziła się w wyniku rozmów z przedszkolakami. Dzieci, które w XXI wieku potrafią twierdzić, że "dzieci biorą się z hipermarketu" lub są przynoszone przez anioły, skłoniły go do napisania książki, która w przystępny sposób odpowiada na te fundamentalne pytania, nie tracąc przy tym humoru. - Pisanie o sprawach poważnych w sposób lekki i zabawny jest sztuką, którą staram się opanować na co dzień – wyznał autor.

Kasdepke zwrócił także uwagę na wyjątkowość bezpośrednich spotkań z dziećmi, podczas których ma szansę dowiedzieć się, co naprawdę myślą jego młodzi odbiorcy. Te interakcje są dla niego kluczowe – to one pomagają mu rozwijać swoje książki i pisać historie, które nie tylko bawią, ale również uczą. - Czasami spotkania z dzieciakami przypominają mi, dlaczego w ogóle zacząłem pisać dla nich książki. Ich bezpośredniość i szczerość to coś, czego brakuje dorosłym – powiedział. Autor dodał także, że poprzez humor chce uczyć dzieci empatii i zrozumienia dla innych.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji.

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Grzegorz Kadepke - autor literatury dziecięcej
Data emisji: 3.09.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Grzegorz Kasdepke gościem Martyny Chuderskiej w "Kulturotece" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 20:10
W studiu Polskiego Radia Dzieciom, w świątecznym nastroju pojawił się niezwykły gość. Jest jednym z najbardziej znanych pisarzy. Większość z jego tytułów zyskało status bestsellera, a Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" uznała "Detektywa Pozytywkę" za najlepszą książkę dla dzieci  pierwszej dekady XXI wieku. Choć twierdzi, że jego bohaterowie wiodą zdecydowanie ciekawsze życie niż on sam, to właśnie na spotkania z Nim jego czytelnicy czekają najbardziej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znaczki o zapachu kawy albo lawendy. Trójkątne, okrągłe, pięciokątne. Dzień filatelisty

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 11:00
Znaczki pocztowe to małe dzieła sztuki. Na malutkim kawałku papieru mieści się wiele ciekawych elementów zawierających mnóstwo rozmaitych niuansów. Najczęściej znaczki drukowane są na papierze, choć w Polsce, do tej pory zdarzyło się, że dwa rodzaje znaczków wydrukowano na jedwabiu. Niektóre znaczki nadal drukowane są na różnego rodzaju foliach. Szóstego stycznia przypada Dzień Filatelisty. Czy tradycyjny klaser można zamienić na elektroniczny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warto było napisać książki, które pomagają dzieciom odkrywać co czują". Grzegorz Kasdepke o uczuciach

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 21:32
Czy uczucia to to samo co emocje? Jakie znamy uczucia, jak je dzielimy i do jakich zaliczamy miłość? Jak rozumieją pojęcie miłości nasi słuchacze i kogo kochają najmocniej na świecie? W rozważaniach na temat uczuć pomógł Grzegorz Kasdepke, gość  Polskiego Radia Dzieciom, autor m.in. "Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami". 
rozwiń zwiń