Polskie Radio Dzieciom

Jak brzmi nartofon i inne niesamowite instrumenty? Można je usłyszeć tylko w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 13:11
Czy można zagrać piękną melodię na garnkach, szklankach, krzesłach albo piłkach? Jak to jest grać koncert stojąc na... ścianie i ile osób może zagrać na największym bębnie świata? Dowiecie się tego słuchając "Poranka". O niecodziennych instrumentach opowiedzieli, zaśpiewali i zagrali muzycy: Iza Kowalewska i Ryszard Bazarnik. 
Ryszard Bazarnik i Iza Kowalewska gośćmi Poranka w Polskim Radiu Dzieciom
Ryszard Bazarnik i Iza Kowalewska gośćmi Poranka w Polskim Radiu DzieciomFoto: PR

Jak zapewniał Ryszard Bazarnik dysponuje ogromną ilością instrumentów, w swojej kolekcji ma 800 bębnów afrykańskich i największym bęben świata który ma dziesięć metrów. - W domu mamy też kilkuset instrumentów, które skonstruowałem sam. Do studia przywiozłem takie unikaty, które są czymś niezwykłym w naszym rejonie świata – mówił muzyk i opowiedział o jednym z nich.

- To jest nowy instrument, wynaleziony stosunkowo niedawno – tangram. Instrument metalowy wykonany z dwóch denek butli gazowej. Działa na zasadzie pradawnego bębna szczelinowego - wyjaśnił Ryszard Bazarnik.

Wśród kolekcji gości "Poranka", jest też na przykład nartofon. - Ryszard skonstruował go z zestawu dwudziestukilkunart. Przepięknie grający, który podobny jest trochę do marimby i jest to melodyczny instrument. Warto wiedzieć, że ma całą skalę, czyli 3 oktawy - dodała Iza Kowalewska.

Więcej na ten temat w zapisie audycji:


Posłuchaj
38:23 [DAB]Dzieciom (PCM) 4 listopad 2024 08_19_12.mp3 Czy można zagrać piękną melodię na garnkach, szklankach, krzesłach albo piłkach? Odpowiada muzyk, Ryszard Bazarnik

 

* * * 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Ryszard Bazarnik, muzyk
Data emisji: 4.11.2024
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Królestwo ptaków, czyli z wizytą w Narwiańskim Parku Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 17:00
Narwiański Park Narodowy zachwyca niezwykle bogatą fauną i florą. Wypatrzono tutaj ponad 200 gatunków ptaków oraz wiele gatunków ssaków, ryb, płazów, gadów. Narwiański Park Narodowy jest stawiany przez ekspertów na równi z najcenniejszymi obszarami przyrodniczymi naszego kraju, takimi jak Tatry czy Puszcza Białowieska. Do Parku wyruszyła ekipa odkrywców Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziołowy "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom. Co warto wiedzieć o roślinach w naszym otoczeniu?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2024 11:00
- Zioła to była taka naturalna apteczka, na długo przed tym zanim mogliśmy kupić lekarstwa takie jak syropy czy maści w aptece. Dodatkowo dostęp do specjalistów był przed laty bardzo ograniczony, stąd zielarki były specjalistkami od wielu chorób - powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Iga Samól, zielarka, doktor biochemii i biologii molekularnej roślin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Duchowy przewodnik po Polsce" czyli gdzie straszy i dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 15:40
Czarny pies strzegący zamku w Ciechanowie, kaszubskie bóstwa i demony, wędrujący głaz znad Hańczy czy Żółta Dama, którą można spotkać na zamku w Liwie, to tylko niektórzy z bohaterów, których historię warto poznać. Najciekawsze legendy i opowieści z dreszczykiem przedstawiła w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom Martyna Skibińska, autorka "Duchowego przewodnika po Polsce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jajko, kura, czy jajecznica, czyli co kryje się w skorupce?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 14:29
- Zanim w jajku zamieszka pisklak to trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki. Dobrą wilgotność i temperaturę. Potem odpowiednio długo wysiadywać a w trakcie obracać, mieszać i zmieniać ich położenie. Zatem jest to proces nudny, ale bardzo odpowiedzialny który w niektórych przypadkach może trwać nawet blisko 2 miesiące powiedział Jacek Karczewski - przyrodnik, autor książek o ptakach, ze Stowarzyszenie Jestem na ptak który był gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń