Polskie Radio Dzieciom

Dom mocarzy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 23:11
Rusza budowa domu dla dorosłych dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Kim są Mocarze? To niepełnosprawni podopiecznych sióstr zmartwychwstanek, którymi siostry zajmują się w ośrodku w Mocarzewie.
Audio
  • 17.10.18 Dom dla dorosłych dzieci niepełnosprawnych intelektualnie
s. Elwira Szwarc
s. Elwira Szwarc Foto: dommocarzy.pl

Dlaczego Mocarze? Codziennie na nich patrzymy, będąc pod wrażeniem tego, jak z pogodą ducha, uśmiechem, drobnymi gestem pokazują nam, że ciało może być czasem słabe, z niedoskonałościami. Ich duch jest wiecznie żywy, zdolny przełamywać ograniczenia ciała w komunikacji, trosce o innych, zarażając optymizmem.

Każdy z naszych Mocarzy ma swoją moc – czuły uśmiech, gest dobroci, słowo, które trafia w najgłębszą potrzebę. I codziennie czujemy się tak, jakby to oni, nasi Mocarze opiekowali się nami.

Prawo jest tak bezlitośnie skonstruowane, że nasi Mocarze mogą przebywać w naszych placówkach (szkole specjalnej, ośrodku wychowawczym) tylko do ukończenia nauki (najpóźniej do 25 roku życia).

Dlatego, porwałyśmy się na szalone dzieło. Szalone, bo tak po ludzku niemożliwe do zrealizowania. Postanowiłyśmy wybudować Dom Mocarzy – miejsce, które będzie spełnieniem marzeń naszych Mocarzy. Dom, w którym będą mogli zamieszkać po zakończeniu okresu nauki. Dom w miejscu, które znają, w którym czują się dobrze. I tam będą mogli żyć, mieszkać, rozwijać się według potrzeb, które znamy.

Goście audycji: s. Elwira Szwarc (s. M. Elwira), s. Bernadetta Pogorzelska (s. M. Benedykta), p. Grażyna Śniegowska.

Rozmawiała Agata Puścikowska.

Data emisji: 17.10.2018

Więcej audycji z cyklu Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom


Zobacz także
Czytaj także

Poczucie własnej wartości budowane jest od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 07:00
Budowanie poczucia własnej wartości u dziecka może rzutować na dalsze jego życie. Jak wspierać dziecko w rozwoju aby wzrastało w poczuciu i świadomości swoich mocnych stron i talentów? O tym w Strefie rodzica w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasjonaci nauki w specjalnym programie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 10:00
W Polsce jest wiele projektów dla młodych ludzi, którzy chcą się rozwijać naukowo. Jednym z nich jest Adamed SmartUP, który wspiera naukowy rozwój młodzieży kończącej gimnazjum. Udział w takim programie może być momentem zwrotnym na życiowej ścieżce ucznia, pasjonata nauki. Skąd u młodych ludzi bierze się owa pasja oraz jak wygląda uczestnictwo w takim programie? O tym w załączonej audycji.
rozwiń zwiń