Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". W trosce o dobry sen

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 22:59
Badania naukowe dowodzą, że spokojny sen, obok zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej jest jednym z trzech filarów dobrego stanu zdrowia. W dużym stopniu wpływa na pamięć i efektywną pracę mózgu. Bez wystarczającej ilości snu trudno o dobre wyniki w sporcie, nauce czy w pracy.
Audio
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Zalecana długość snu zależy od wieku: przedszkolak powinien spędzać w łóżku około 10-13 godzin dziennie, nastolatek 8-10 a osoba dorosła, czyli powyżej 20 r. życia, od 7 do 9 godzin.

Na dobra jakość snu oprócz jego długości wpływa też jego ciągłość, bo jeśli budzimy się co godzinę to nic nie wyjdzie z regeneracji organizmu. Ważna jest też głębokość snu, bo tylko sen odpowiednio długi, ciągły i głęboki gwarantuje pełny wypoczynek.

Czym jest bezsenność oraz jak leczymy: bezdech senny, chrapanie czy szumy uszne, zaburzające fizjologię snu, mówili goście Polskiego Radia Dzieciom:

  • Agnieszka Dmowska-Koroblewska - otolaryngolog, Centrum Medyczne MML
  • Piotr Walerjan – neurofizjolog, Prezes Narodowej Fundacji Snu
  • dr n. med. Michał Michalik- otolaryngolog
  • Ewa Poradowska - psycholog z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
  • dr n. med. Wojciech Jernajczyk - lekarz psychiatra, neurofizjolog kliniczny, Kierownik Zakładu Neurofizjologii Klinicznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Rozmawiał: Artur Wolski

Data emisji: 17.03.2020

Godzina emisji: 21:00

Audycja "Strefa rodzica" od poniedziałku do piątku w godz. 21.00 - 23.00.

Polskie Radio Dzieciom ma profil na Facebooku raz konto na Instagramie - można tam znaleźć więcej informacji o aktywnościach antenowych i poza antenowych!

Zobacz więcej na temat: rodzice sen zdrowie
Zobacz także
Czytaj także

Jak wychować.. "porządnego" człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 23:57
W audycji postaramy się o ustalenie kryterium "porządnego" człowieka, które przecież skutecznie modyfikuje: czas, stosunki społeczne, materialne czy w końcu geopolityka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roboty, które pomagają się uczyć

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 23:57
Roboty są wśród nas, nie tylko w fabrykach czy w filmach fantastyczno-naukowych. Czyż nie jest robotem mały domowym odkurzacz, który samodzielnie posprząta mieszkanie, a kiedy skończy wyśle nam wiadomość? Takich urządzeń będzie wokół nas coraz więcej, a nauka ich programowania może być doskonałą zabawą.
rozwiń zwiń