Polskie Radio Dzieciom

Duchowość. Proste odpowiedzi na trudne pytania

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 20:00
Nadchodzi taki moment w życiu każdego rodzica, kiedy musi się on zmierzyć z niezliczoną liczbą pytań swojego dziecka. Dopytuje ono jaki jest sens życia bądź czym jest duchowość. Nieraz znalezienie na nie odpowiedzi jest trudne, ponieważ dziecko może jeszcze nie rozumieć pewnych znaczeń i pojęć. Z pomocą przychodzi gość audycji - Aleksandra Kieszek, autorka niereligijnych książek o poszukiwaniu Boga przez dzieci.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Dziecięcy wiek charakteryzuje się ogromną ciekawością i chęcią poznania rzeczywistości. Jak mówi autorka książek: - To co mnie totalnie urzeka w dzieciach, to jest ich takie proste patrzenie na świat -  Dlatego nasze podejście do tego tematu również musi być nieskomplikowane. Zwłaszcza kiedy pragniemy przybliżyć im coś lub kogoś, kogo nie można dotknąć, ani zobaczyć, np. Pana Boga.

Posłuchaj
56:25 22.03. Strefa rodzica 2.mp3 22.03. Strefa rodzica

 

Dobrym sposobem na dostarczenie wyjaśnienia na dręczące dziecko pytanie jest odniesienie się do pewnych wydarzeń lub odczuć. Młode osoby uczą się przez doświadczenia, dlatego nawiązanie do nich w momencie odpowiedzi na pytania pozwoli im je lepiej zrozumieć. Ważne jest, aby w temacie duchowości być otwartym i nie bać się przyznać, że czasem możemy sami potrzebować pomocy w wyjaśnieniu tego pojęcia.

Kiedy rozpoczynamy tłumaczenia na temat Boga oraz Jego roli w życiu chrześcijanina mogą paść pytania na temat Jego wyglądu bądź tego, gdzie można Go spotkać. Należy pamiętać, by podane odpowiedzi były zrozumiałe. Dlatego najlepsze tłumaczenia będą te, o krótkim i zwięzłym charakterze.  Czekanie na wyjaśnienie pewnych pojęć do momentu, kiedy według rodzica dziecko będzie już wystarczająco duże by je zrozumieć, wzbudzi u niego jedynie jeszcze większe zainteresowanie tematem. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Marcin Perfuński
Goście: Aleksandra Kieszek
Data emisji: 22.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

Zobacz więcej na temat: Strefa Rodzica rozwój dziecka
Zobacz także
Czytaj także

Jak opisać zachód słońca osobie, która nigdy nie widziała kolorów?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:02
Skąd wiedzieć jaki podarować prezent dziecku, które nie będzie mogło go zobaczyć? Są to pytania, nad którymi większość z nas się nie zastanawia. Jednak w zawodzie tyflopedagoga, specjalisty zajmującego się edukacją, terapią i rehabilitacją osób niewidomych i niedowidzących, stanowią one codzienność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leśne warsztaty. Jak rozbudzić w dziecku ciekawość do świata przyrody

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 13:20
Gdyby tak zastanowić się nad różnicami pokoleniowymi, to z pewnością jedną z nich byłby sposób w jakim dzieci spędzają swój wolny czas. W przeciwieństwie do teraźniejszości, kiedy króluje świat wirtualny, dawniej każda wolna chwila wypełniona była zabawą na świeżym powietrzu, a prośba rodziców o powrót do domu spotykała się z błaganiem dziecka o dodatkowe 5 minut. Do tych czasów jednak da się wrócić i to w prosty sposób, o czym przekonuje Anna Jodełka, nauczycielka i miłośniczka przyrody oraz gość Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas alergii. Jak skutecznie ją leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 09:00
Istnieją pewne czynniki oraz substancje, które u niektórych ludzi zostają mylnie rozpoznane przez ich system immunologiczny. Powoduje to wytworzenie przeciwciał, których zadaniem jest zwalczenie tzw. alergenów. Objawami tego procesu jest alergia. Chociaż do tej pory uważana była za dolegliwość szczególną wśród dzieci, reakcje alergiczne mogą wystąpić na różnych etapach naszego życia.
rozwiń zwiń