Polskie Radio Dzieciom

Prawidłowy rozwój sensoryczny. Jak rodzic może pomóc dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 23:35
Niemowlęta i małe dzieci rozwijają się stosunkowo szybko i dynamicznie. W związku z tym ważne jest, aby rodzice wiedzieli jak odpowiednio pogłębiać i wzmacniać ich zmysły oraz pielęgnować integrację sensoryczną. Chociaż niektórym mogłoby się wydawać, że zajęcia z tego zakresu są formą terapii dla niektórych dzieci, tak naprawdę są one korzystne dla wszystkich maluchów, o czym w Strefie Rodzice opowiada Aleksandra Charezińska, terapeutka integracji sensorycznej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/BékiPe

Warsztaty sensoryczne są zajęciami dla niemowląt, dzieci przedszkolnych, a nawet szkolnych. Ich celem jest pomoc w rozwoju zmysłów poprzez doświadczanie różnych bodźców. Niemniej jednak należy je odróżnić od zajęć terapeutycznych. Dobrym momentem na wprowadzenie ćwiczeń sensorycznych w formie zabawy jest okres 4-6 miesięcy dziecka. Można do nich wykorzystać przedmioty o różnych fakturach, np. piłeczki. Wrażliwość dzieci się różni, dlatego u niektórych z nich ilość bodźców potrzebna do prawidłowego rozwoju będzie mniejsza, podczas gdy inne będą wymagać ich więcej. 

Posłuchaj
50:27 13.04. Strefa rodzica. Rozwój sensoryczny u dzieci.mp3 Prawidłowy rozwój sensoryczny. Jak rodzic może pomóc dziecku? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_13.04.2021.

Zajęcia sensoryczne mogą odbywać się z rodzicami w domu, podczas wspólnie wykonywanych czynności. Dla przykładu, rozwieszanie prania wspomoże rozwój zmysłu dotyku oraz węchu, podobnie jak przygotowywanie razem ciasta. Aktywności domowe takie jak np. zamiatanie lub wycieranie kurzu wiążą się z ulepszaniem koordynacji wzrokowo-ruchowej. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie dzieci będą lubiły podobne zabawy. Dlatego tak ważne jest, aby przyglądać im się podczas zajęć i sprawdzać ich reakcje na różne bodźce.

Zajęcia, które w odpowiedni sposób pobudzają zmysły dzieci sprawiają, że ich rozwój następuje szybciej. Mogą one być doskonałą formą zabawy nie tylko dla najmłodszych, ale też i dla dorosłych. Co ważniejsze, jak zaznaczyła Aleksandra Charezińska - Plusem tych zabawach sensorycznych jest to, że też możemy się zorientować, czy dziecko prawidłowo reaguje na bodźce, czy może mieć jakieś trudności sensoryczne.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Goście: Aleksandra Charezińska, terapeutka integracji sensoryczne
Data emisji: 12.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Dlaczego relacja mamy i taty ważniejsza od dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 12:00
Kiedy pojawiają się dzieci stają się oczkiem w głowie swoich rodziców. Warto jednak, aby po jakimś czasie zwrócić uwagę na hierarchię wartości w rodzinie, aby nie umknęło nam coś istotnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Etapy rozwoju dziecka

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 08:00
Często rozmawiamy o tym, jak dziecko zwykle zachowuje się w różnych etapach życia, "bunt dwulatka" jest tu klasycznym pojęciem. Ale warto na ten i inne rozdziały w życiu dziecka spojrzeć jak na całość. Dzisiaj spróbujemy przyjrzeć się zarówno tym etapom, jak i temu, co się dzieje pomiędzy nimi. Zapraszamy na krotki kurs psychologii rozwojowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Fakty i mity o trądziku u dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 10:00
Rola skóry jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka. Do jej funkcji można zaliczyć ochronę mechaniczną czy działania termoregulacyjne. Niemniej jednak, może mieć ona swoje niedoskonałości, których objawem jest na przykład trądzik. Chociaż kojarzy się go głównie z okresem dojrzewania, choroba ta może wystąpić u osób w różnym wieku; nawet u małych dzieci. Jak dbać o skórę ze skłonnością do trądziku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 23:45
To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników. Czasem jest to wynik ciągłego porównywania się z innymi lub bycia porównywanym. Innym razem nasza samoocena jest podyktowana naszymi przeżyciami i tym, jak byliśmy traktowani. W przypadku zachowania dorosłych, wiele rzeczy ma swój początek w dzieciństwie. Tak samo jest również w tym wypadku, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat budować w dzieciach pozytywną samoocenę. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą, Agnieszkę Malinowską.
rozwiń zwiń