Polskie Radio Dzieciom

Niepełnosprawność nie oznacza wycofania z życia społecznego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 20:54
W zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności, osoby mogą zmagać się z różnymi trudnościami. Niektórzy będą w stanie zaakceptować swoją sytuację i położenie nieco szybciej, podczas gdy u innych będzie to wymagać więcej czasu. Niemniej jednak, takie osoby jak gość Strefy Rodzica - tiktoker Bartosz Kloch, który od urodzenia porusza się dzięki protezom, starają się dodać otuchy wszystkim tym, którym trudno jest siebie zaakceptować.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: wavebreakmedia/Shutterstock.com

Z racji tego, że protezy dostosowywane są w zależności od wieku, wzrostu czy ciężaru ciała danej osoby, należy je zmieniać kilka razy w ciągu życia, szczególnie w okresie dojrzewania. Nie stanowią jednak one ograniczenia. – Ja nie dostrzegam za bardzo barier np. w przestrzeni publicznej – powiedział Bartosz Kloch. Ponadto, ludzie nie powinni się ich wstydzić. Wie o tym także gość audycji, który po latach chodzenia w długich spodniach postanowił kilka miesięcy temu pomalować swoje protezy na czerwono. 

Posłuchaj
50:00 27.04. Strefa rodzica - niepełnosprawność.mp3 Jak żyć z niepełnosprawnością? (Strefa rodzica/PRD)_27.04.2021.

 

Osoby niepełnosprawne nierzadko czują niechęć do wychodzenia do ludzi, gdyż boją się ich reakcji. Niektórzy bowiem mogą się im przyglądać, podczas gdy inni nie będą wiedzieć co zrobić i jak się zachować. Jak jednak stwierdził Bartosz Kloch – Osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami nie muszą ukrywać się w domu po prostu. Można wyjść, czerpać z życia, cieszyć się nim po prostu i spędzać czas z innymi ludźmi. Co więcej, ważne jest, aby przynajmniej podjąć próbę pokonania lęku i wstydu oraz postarać się przesunąć swoje granice.

Niepełnosprawność nie oznacza, że trzeba wycofać się z życia społecznego. Wręcz przeciwnie, wyjście do ludzi może okazać się korzystne i pomóc osobom w zrozumieniu, że ich wpływ na życie własne i innych jest większe, niż może im się to wydawać. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Bartosz Kloch
Data emisji: 27.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz więcej na temat: Strefa Rodzica rozwój dziecka
Zobacz także
Czytaj także

Pierwsze objawy autyzmu. Na co warto zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 17:12
Co roku drugiego kwietnia obchodzi się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, czyli zaburzenia rozwojowego. Pomimo wielu starań, aby jak największa liczba osób zrozumiała czym tak naprawdę jest autyzm, wielu z nas wciąż brakuje tej wiedzy. W związku z tym, o zwiększenie świadomości słuchaczy w tym temacie została poproszona dr Magdalena Cubała-Kucharska, specjalista do spraw autyzmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawidłowy rozwój sensoryczny. Jak rodzic może pomóc dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 23:35
Niemowlęta i małe dzieci rozwijają się stosunkowo szybko i dynamicznie. W związku z tym ważne jest, aby rodzice wiedzieli jak odpowiednio pogłębiać i wzmacniać ich zmysły oraz pielęgnować integrację sensoryczną. Chociaż niektórym mogłoby się wydawać, że zajęcia z tego zakresu są formą terapii dla niektórych dzieci, tak naprawdę są one korzystne dla wszystkich maluchów, o czym w Strefie Rodzice opowiada Aleksandra Charezińska, terapeutka integracji sensorycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zmienia się działalność fundacji w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 20:26
W wyniku pandemii znaczna część ludzi, instytucji i przedsiębiorstw musiała ograniczyć swoje czynności na wielu polach. Jej skutki dotknęły także fundacje, które nie tylko musiały dostosować swoje przedsięwzięcia do nowej rzeczywistości, ale też ucierpiały z powodu trudności związanej z uzyskaniem środków na ich działalność. O tym, jak wygląda obecna sytuacji jednej z organizacji opowiedziała Justyna Sypka, prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, która wspiera dzieci i młodzież chorujących na nowotwory.
rozwiń zwiń