Polskie Radio Dzieciom

Zmartwienia młodych rodziców: Zawartość pieluszki dziecka

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 10:37
Narodzinom dziecka towarzyszy nie tylko ogromne szczęście, ale także stres. Młodzi rodzice znajdują się w sytuacji, w której nigdy nie byli i wszystko jest dla nich nowe. Niepokój nie opuszcza także osób doświadczonych w rodzicielstwie. W obydwu przypadkach zamartwiają się oni o stan zdrowia swojego dziecka oraz pilnują, by nic mu się nie stało. Jedną ze wskazówek, która może zwrócić uwagę rodziców i zakomunikować, że konieczna może być wizyta u lekarza jest zawartość pieluszki dziecka.  O tym, na co dokładnie zwrócić uwagę opowiedziała w Strefie Rodzica dr n med. Małgorzata Gołkowska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DZIUREK/REPORTER/EASTNEWS

W ciągu 48 godzin od narodzin powinno nastąpić wypróżnienie zwane smółką, która jest mieszaniną różnych substancji w jelitach dziecka np. wód płodowych. Jeśli do tego nie dojdzie, istnieje podejrzenie wystąpienia wad wrodzonych czy niedrożności układu pokarmowego. W kolejnych dobach życia stolec dziecka jest luźny, pojawia się znacznie częściej, a jego zabarwienie jest przejściowe. Na rodzaj i konsystencję zawartości pieluszki wpływa także dieta niemowlęcia. Jeśli jest ono karmione piersią, stolce są mniej zbite i przybierają kolor musztardowy. W przypadku podawania mleka modyfikowanego, dziecko wypróżnia się nieco rzadziej. 

Posłuchaj
110:52 4.05. Strefa rodzica - niepokoje rodziców.mp3 Zmartwienia młodych rodziców: wysypki i zawartość pieluszki dziecka (Strefa rodzica/PRD)_4.05.2021.

Jeśli chodzi o objawy niepokojące, krew w stolcu często świadczy, że dolna część przewodu pokarmowego została uszkodzona. Natomiast barwa biała może informować o kłopotach z drogami żółciowymi. Jeśli w pieluszce dostrzeżemy elementy śluzu nierzadko oznacza to, że doszło do uszkodzenia komórek nabłonka jelitowego. Może to być także skutek przejścia choroby wirusowej. W przypadku rotawirusa występuje biegunka, której towarzyszą wymioty oraz gorączka.

Około trzy lub cztery tygodnie po narodzinach, u dziecka zaczynają występować kolki, które ustępują po dwóch czy trzech miesiącach. Jest to ciężki okres dla rodziców z powodu płaczu niemowlęcia oraz częstej bezradności, gdyż nie jesteśmy całkowicie pewni, jakie są przyczyny tej dolegliwości. Niemniej jednak przyczyn bólów brzucha jest wiele. – To także problemy, które mogą się pojawić, a sugerują powstanie jakiejś niedrożności na poziomie przewodu pokarmowego, co skutkować może potrzebą hospitalizacji, a nawet operacji – oświadczyła Małgorzata Gołkowska. Problemy z przewodem pokarmowym mogą objawiać się również w momencie, kiedy treści pokarmowe dziecka wydostają się przez jego usta bądź nos. Na ulewania może wpłynąć także przekarmianie lub niewłaściwa technika karmienia. 

W wielu przypadkach, kiedy rodzice zauważają, że stolec dziecka jest inny niż być powinien decydują się na zmiany jego diety i na przykład odstawienie produktów z glutenem. Jeśli zawartość pieluszki dziecka jest niepokojąca, może to oznaczać, że cierpi ono na jedną z chorób. Zanim jednak rodzice podejmą samodzielne działania chcąc leczyć niemowlę, korzystna może okazać się wizyta u specjalisty, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i wskaże kolejne kroki, których celem będzie pomoc dziecku w powrocie do zdrowia. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: dr n med. Małgorzata Gołkowska
Data emisji: 4.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Prawidłowy rozwój sensoryczny. Jak rodzic może pomóc dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 23:35
Niemowlęta i małe dzieci rozwijają się stosunkowo szybko i dynamicznie. W związku z tym ważne jest, aby rodzice wiedzieli jak odpowiednio pogłębiać i wzmacniać ich zmysły oraz pielęgnować integrację sensoryczną. Chociaż niektórym mogłoby się wydawać, że zajęcia z tego zakresu są formą terapii dla niektórych dzieci, tak naprawdę są one korzystne dla wszystkich maluchów, o czym w Strefie Rodzice opowiada Aleksandra Charezińska, terapeutka integracji sensorycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera drugiego podcastu Idy Nowakowskiej "Strefa rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 14:27
W każdą środę na platformie podcasty.polskieradio.pl pojawiają się premierowe podcasty Idy Nowakowskiej. Tancerka, aktorka i osobowość telewizyjna, a teraz także przyszła mama, przygotowuje dla Polskiego Radia Dzieciom autorskie podcasty "Strefa rodzica", w których rozmawia ze specjalistami rozwiewając niepokoje przyszłych mam. Na bezplatnej platfomie podcasty.polskieradio.pl znaleźć już można drugi odcinek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego poród w towarzystwie douli jest zazwyczaj krótszy? Podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:37
Na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl, jest już dostępny 4 autorski podcast na temat roli douli w okresie ciąży i porodu. Dla Polskiego Radia Dzieciom przygotowała go Ida Nowakowska, tancerka i znana osobowość telewizyjna, a także przyszła mama. Dlaczego poród w towarzystwie douli jest zazwyczaj krótszy?
rozwiń zwiń