Polskie Radio Dzieciom

Czy optymizmu można się nauczyć? W jaki sposób myśli kreują rzeczywistość?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 23:43
"Optymizmu można się nauczyć" autorstwa Martina Seligmana. Autor książki wyszedł z założenia, że nie jesteśmy skazani na  konkretne sposoby myślenia i działania, a swoje spojrzenie na pewne kwestie oraz reakcje na dane wydarzenia możemy skutecznie modyfikować, jeśli zrozumiemy ich pochodzenie.
To, co stanie się z naszymi marzenia, w dużej mierze zależy od nas samych (zdjęcie ilustracyjne)
To, co stanie się z naszymi marzenia, w dużej mierze zależy od nas samych (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixolga/Pixabay

Teoria wyuczonej bezradności wzięła się od eksperymentu, który mówił o wyuczeniu pewnych zachowań poprzez karanie i nagradzanie. Powstała przypadkiem i stała się podstawą do napisania książki "Optymizmu można się nauczyć". W audycji "Strefa Rodzica" psycholog i psychoterapeuta Piotr Goc wyjaśnił, na czym polegają pojęcia związane z możliwością wyuczenia się pewnych zachowań. 

Posłuchaj
58:15 2022_02_04 21_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czy optymizmu można się nauczyć? Cz.1

Myśl, która pojawia się w sposób automatyczny po pojawieniu się konkretnych czynników wymaga kwestionowania, czyli myśli alternatywnej. Jednostkowe sytuacje czy chwilowe niedomagania nie przesądzają o człowieku, a to, w jaki sposób je odbieramy, zależy w dużej mierze od naszego myślenia o nich. 

Posłuchaj
58:16 2022_02_04 22_00_02_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Czy optymizmu można się nauczyć? Cz.2

Seligmanowi nie chodzi o to, by blokować myśli i starać się nad nimi panować, ale o to, by podważać ich prawdziwość i rolę w naszym życiu po ich pojawieniu się. Od własnych myśli i przekonań należy się dystansować, gdyż nie są one rzeczywistością, ale mogą tę rzeczywistość kreować. O tym, w jaki sposób nasze myślenie wpływa na postrzeganie świata w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Mikołaj Foks
Gość: Piotr Goc – psycholog i psychoterapeuta z poradni Strefa myśli
Data emisji: 4.02.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak odnaleźć siebie w życiu? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 14:28
Poczucie własnej wartości jest nierozłącznie związane z kochaniem samego siebie. Cokolwiek by się z nim działo wcześniej, w każdej chwili życia można się o nie zatroszczyć, nakarmić je i złapać z nim kontakt. Jest z tym łatwiej, gdy mamy obok siebie ludzi, którzy pokażą nam, jak to robić. Ale to nie wszystko.
rozwiń zwiń