Polskie Radio Dzieciom

Jak wyłączyć dziecku bajkę bez awantury?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 15:47
Przez pierwsze lata emocje dziecka po wyłączeniu bajki są silne. Wszystko przez to, że podczas oglądania w mózgu malucha tworzą się fale alfa, które mają działanie rozluźniające. Po wyłączeniu poziom ten gwałtownie spada, a dziecko zaczyna się czuć źle i reaguje płaczem oraz krzykiem. Istnieją sposoby, żeby zminimalizować negatywne emocje, które pojawiają się po zakończeniu oglądania bajki. Przedstawiła je Dominika Słowikowska w audycji "Stefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Olesia Bilkei/Shutterstock

Jednym ze sposobów na ograniczenie nieprzyjemnych reakcji po wyłączeniu bajki jest zaplanowanie czasu po oglądaniu. Zaangażowanie w coś, co będzie dla dziecka równie atrakcyjne spowoduje odwrócenie uwagi i pomoże zrezygnować z dotychczas wykonywanej czynności. Jak się okazuje – jednym z lepszych zamienników jest spędzenie czasu z rodzicem. 

Posłuchaj
59:36 2022_02_09 22_00_04_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak wyłączyć dziecku bajkę?

Bajki należy włączać najpóźniej dwie godziny przed pójściem spać, żeby dziecko miało czas, by wyciszyć i uspokoić się przed snem. Nie warto traktować bajki jako pomoc przy jedzeniu, ponieważ zaburza to prawidłowe odczytywanie sygnałów płynących z ośrodków głodu i sytości. Co więcej – bajka nie powinna być nagrodą, gdyż może to powodować silniejsze reakcje po wyłączeniu.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska
Gość: Dominika Słowikowska – psycholog, mama, autorka profilu na Instagramie @pomogecimamo
Data emisji: 9.02.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

Zobacz także
Czytaj także

Wychowanie estetyczne od najmłodszych lat. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 06:00
Wychowanie estetyczne, czyli sztuka rozwijania dziecięcej wrażliwości na otaczającą rzeczywistość, było tematem najnowszego podcastu Polskiego Radia Dzieciom. Jak rozbudzić w dziecku wrażliwość na piękno otaczającego go świata, jak pomóc mu rozwijać otwartość na naturę i kształtować w nim dobry gust? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica", Ida Nowakowska rozmawiała z Pauliną Gryc, mamą, nianią, autorką pracy dyplomowej nt. wychowania estetycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oglądanie bajek. Co robić, by uniknąć awantury po skończonym seansie?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:00
Oglądanie bajek to wręcz nieodłączna część dnia większości dzieci w różnym wieku. Jak ustalić czas oglądania? Co zrobić w sytuacji, gdy wyłączenie bajki powoduje płacz i krzyk? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marlena Bronhard Puchała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci w wirtualnym świecie. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 14:54
Kiedy dziecko powinno stawiać pierwsze kroki w wirtualnej przestrzeni? Jak z głową wprowadzić młodego użytkownika do świata cyfrowego? Dlaczego rodzice obawiają się nowych technologii? W cyberświecie często brakuje obecności rodzica przy dziecku i wzajemnej komunikacji, która mogłaby nie tylko ułatwić mu funkcjonowanie w sieci, ale też uchronić pociechę od czyhających w wirtualnej przestrzeni niebezpieczeństw. Jak o to zadbać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat widziany oczami dziecka. Jak obudzić w sobie fascynację życiem?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 23:03
Widzieć świat oczami dziecka – czy jesteśmy jeszcze w stanie przypomnieć sobie, jak to jest? W powrocie do dziecięcego zachwytu nad światem może pomóc nam medytacja. Autor książki "Zachwyć się. Naucz się medytować od wielkich filozofów" definiuje medytację jako stan, w którym budzi się fascynacja, a usypia rządza.
rozwiń zwiń