Miłość do zwierząt wynosimy najczęściej z domu, dlatego posiadanie psa, kota lub chomika to dobry pomysł, jeśli jest on przemyślany. Jako rodzice mamy wiele obowiązków związanych m.in. z pracą lub opieką nad dzieckiem, a posiadanie zwierzaka to dodatkowo odpowiedzialność. Tak więc, kiedy dziecko prosi o pupila, najczęściej wybiera się takie, które według dorosłych przysporzy najmniej kłopotów. Wówczas może wydawać się, że kot będzie lepszym wyborem niż pies, którego trzeba wyprowadzać. Niemniej jednak kotom także trzeba poświęcić czas i uwagę, a dodatkowo też stworzyć odpowiednie środowisko, jeśli nie wychodzą one na dwór.
59:28 2021_11_23 21_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 23 listopada godz. 21:00
Jeśli przed narodzinami dziecka w domu już jest zwierzę, dobrze jest wykorzystać okres ciąży na przygotowanie zwierzaka do nowej sytuacji, gdyż dla niego jest to także ogromne przeżycie. – Taka duża zmiana, jak pojawienie się dziecka w domu, zwłaszcza właśnie jeżeli to jest pierwsze dziecko i do tej pory były tylko zwierzęta i pojawia się właśnie mały człowiek, no to wiadomo, że tutaj będą tutaj różne aspekty wchodziły w grę. Ze strony zwierzęcia będą to sprawy terytorialne, zwłaszcza dla kota, który nie wychodzi z domu – wyjaśniła Antonina Kondrasiuk. Oprócz tego może pojawić się zazdrość.
Zwierzęta inaczej odbierają świat, w tym nieznane wcześniej zapachy i dźwięki, takie jak np. płacz dziecka. Aby przygotować do niego zwierzę, możemy stopniowo zwiększać odgłosy płaczącego dziecka z internetu i łączyć ten moment z przyjemnymi okolicznościami, np. zabawą lub karmieniem. Z kolei, jeśli kot spał z nami w łóżku i chcemy to zmienić ze względu na dziecko, korzystne jest wprowadzanie zmian wcześniej, aby kot nie kojarzył pojawienia się malucha ze zmniejszoną uwagą lub pewnym ograniczeniem. Jak natomiast postąpić, gdy przywieziemy dziecko do domu? – Pozwalamy, żeby ten zwierzak, oczywiście w bezpieczny sposób i zawsze pod naszą kontrolą, był włączony w nowy tryb życia rodziny. Czyli, żeby mógł najpierw oczywiście powąchać dziecko, żeby mógł towarzyszyć przy tych zabiegach, które się przy dziecku robi, więc karmienie, przewijanie, kąpiele – odpowiedziała Antonina Kondrasiuk.
Co prawda psy i koty są bardziej interaktywne niż małe zwierzęta, np. świnki morskie, niemniej jednak przy każdym z nich dobrze jest zachować czujność i być uważnym podczas interakcji dziecka ze zwierzakiem. Nie tylko dlatego, że może on przypadkowo zrobić krzywdę dziecku, ale też z uwagi na fakt, że również dzieci mogą niechcący zranić zwierzę. W przypadku psów, uważa się, że dla dzieci odpowiedniejsze będą większe psy, m.in. dlatego, bo są mniej szczekliwe. Jeśli zdecydujemy się na kota, warto zapewnić mu bezpieczne miejsce odpowiednio wysoko, aby mógł tam się udać i odpocząć nie będąc dotykanym przez malucha.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---
Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Antonina Kondrasiuk, zoopsycholog
Data emisji: 21.11.2021
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.