Zachcianka czy uzależnienie? Gdy zaspokajamy zachciankę, czujemy się zadowoleni, że odpowiedzieliśmy na swoją potrzebę. O uzależnieniu możemy mówić wówczas, gdy takie sytuacje powtarzają się często i jest wokół nich budowana pewna narracja. "Osoby, które są uzależnione od słodyczy bardzo często myślą o ich ograniczeniu i podejmują próby ich ograniczenia" –zauważa psychodietetyk Mikołaj Choroszyński. Próby te często kończą się niepowodzeniem, a to napędza wyrzuty sumienia, pojawia się spadek nastroju i smutek.
60:05 2022_03_22 21_00_19_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Uzależnienie od cukru. Jak zapanować nad zachciankami i uwolnić się od słodyczy? Cz. 1
Uzależnienie od słodyczy to realny problem, z którego można skutecznie wyjść. Potrzeba od dwóch do czterech tygodni, aby oczyścić układ nagrody. Pamiętajmy jednak, że znacząca część diet nie jest skuteczna w dłuższej perspektywie. Rozwiązanie, jakie proponuje gość audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, to zastosowanie modelu fit mind. Pierwszym etapem jest zatrzymanie procesu jedzenia słodyczy czy procesu tycia. Później jest próba odzyskania nad nim kontroli i w konsekwencji – zmiana zachowania żywieniowego. Dalej następuje wejście w indywidualny model żywieniowy. Ostatnim krokiem jest utrzymanie nowych nawyków.
Każdy, kto decyduje się na zmianę nawyków żywieniowych, musi przygotować się na nawrót, którego nie należy traktować jako porażkę. Jeśli zdarzy się nam odstąpić od diety, nie załamujmy się – pozwólmy sobie na jednorazowe odstępstwo i wróćmy na właściwą drogę. Jeśli uznamy, że zaprzepaściliśmy dotychczasowe zmagania, najprawdopodobniej zaczniemy nadrabiać zaległości, które nazbierały się podczas trzymania diety. Nie popadajmy w skrajności i bądźmy dla siebie wyrozumiali. Więcej o tym, jak ograniczyć cukier, a także o tym, w jaki sposób radzić sobie podczas nawrotu na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: dr Joanna Neuhoff-Murawska
Gość: Mikołaj Choroszyński – dietetyk, psychodietetyk, autor
Data emisji: 22.03.2022
Godzina emisji: 21.00.
Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.
Czytaj dalej:
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską.
W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!