Polskie Radio Dzieciom

Niesienie pomocy i wolontariat. Jak zostać wolontariuszem?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 23:02
Pomaganie innym daje wiele satysfakcji. Korzyści z pomagania płyną nie tylko do potrzebujących, ale również do osób, które wsparcia im udzielają. Dla niektórych osób bycie wolontariuszem to ważna część życia. O tym, jak i dlaczego pomagają opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Maria Skokin, nagrodzona w konkursie Wolontariusz Roku 2022 organizowanym przez Fundacje Okno na Wschód. O idei i zasadach wolontariatu opowiedziała Karolina Kłosińska z Zespołu Rozwoju Wolontariatu Ochotnicy Warszawscy.

Choć nie ma jednej definicji wolontariatu, charakteryzuje się on dobrowolną, nieodpłatną pomocą, która jest działaniem na rzecz organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, stowarzyszeń czy innych podmiotów. Wolontariuszem może być każdy. Wolontariuszami są osoby w różnym wieku, często realizowane są projekty wielopokoleniowe. Od niesformalizowanego pomagania wolontariat różni się tym, że organizatorem wolontariatu jest podmiot, a wolontariusze mają swoich koordynatorów, którzy wspierają ich działanie i przygotowują do prowadzenia konkretnych działań.  

- Koordynator wolontariatu odpowiada za wypromowanie oferty wolontariatu, następnie za rekrutację wolontariuszy, potem za przygotowanie wolontariuszy do działania, potem podpisuje lub zawiera z nimi ustnie porozumienie wolontariackie, dzięki temu wolontariusze też są ubezpieczeni w trakcie swoich działań. Koordynator wolontariatu wspiera też w trakcie realizacji zadań, więc może udzielić informacji zwrotnej obserwując, jak wolontariusze sobie radzą albo podpowiedzieć, co robić inaczej. Koordynator wolontariatu jest też osobą, która motywuje do działania – mówiła Karolina Kłosińska. 

Posłuchaj
59:13 2022_12_14 21_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Niesienie pomocy i wolontariat. Jak zostać wolontariuszem?_Strefa Rodzica 14 grudnia godz. 21:00

Maria Skokin jest wolontariuszką w Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce. – Moja praca polega na rozmowie z naszymi chorymi, na procesie zapoznania, spotkania i zobaczenia, czego oni potrzebują – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Związana z hospicjum jest od początku jego budowy, a za swoją działalność otrzymała tytuł Wolontariusza Roku 2022.   

Audycja: Strefa Rodzica

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Maria Skokin – Wolontariusz Roku 2022, Karolina Kłosińska – Zespół Rozwoju Wolontariatu

Ochotnicy Warszawscy

Data emisji: 14.12.2022 

Godzina emisji 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.

Zobacz także
Czytaj także

"Nie ma nudy". Jakie organizacje można wesprzeć?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 15:31
Rok od pierwszej publikacji nadeszła kontynuacja projektu charytatywnego o nazwie "Nie ma nudy!". Już po raz trzeci poprzez zakup e-booka z aktywnościami dla dzieci możemy wesprzeć jedną z wybranych organizacji. Czego dokładnie dotyczy kolejna edycja? W "Strefie Rodzica" opowiedzieli o tym Anna Trzpil-Zagórska, inicjatorka akcji, Barbara Wrona, korektorka, Dorota Raczek z Fundacji SMA, Małgorzata Olasińska-Chart ze Stowarzyszenia Polska Misja Medyczna, Dorota Perłowska z Fundacji Rasowy Kundel oraz Danuta Piątkowska z Fundacji Arkadia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak możemy wspomóc mieszkańców kresów? Rozmowa z prezesem fundacji "Dunajec"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 12:15
Każdy z nas czasami potrzebuje pomocy, chociaż niektórym ciężko jest o nią prosić. Na szczęście istnieje wiele dobrych ludzi, którzy starają się wesprzeć innych bezinteresownie. Jednym z nich jest gość Strefy Rodzica i prezes Fundacji Dunajec, Zbigniew Konopka, który już od wielu lat niesie pomoc Polakom na Kresach. Na czym dokładanie skupiają się działania organizacji oraz jak można ich wesprzeć? Odpowiedzi udzieliły także wolontariuszki fundacji, Katarzyna i Renata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Franciszka Łukaszczyka w gminie Poronin - inicjatywy dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 12:34
Rok 2022 w gminie Poronin został ustanowiony rokiem prof. Franciszka Łukaszczyka. Był on  pionierem radio lecznictwa w Polsce i twórcą polskiej szkoły radioterapii onkologicznej. We współpracy z Marią Skłodowską-Curie współorganizował Instytut Radowy. Kim był Franciszek Łukaszczyk? Dlaczego jest mało znaną postacią? Jak takimi osobami zafascynować młodych ludzi?
rozwiń zwiń