Polskie Radio Dzieciom

Dlaczego warto przywrócić do szkół grę w palanta?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 07:04
Niegdyś nazwa prestiżowej gry, której nie wypadało nie znać - dzisiaj określenie niezbyt sympatycznego człowieka. Tymczasem palant to nasz narodowy sport z pięciowiekową tradycją. Grywali w niego królowie, ludzie kultury i celebryci różnych epok. – Według historyków największym propagatorem gry w palanta był król Zygmunt August. Według niektórych kronik w palanta grano również na Wawelu – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Bartłomiej Długosz – Palant był sportem dostępnym dla wszystkich. Grali w niego królowie, szlachcice, chłopi, rzemieślnicy, później grały elity salonowe.  
W jaki sposób palant służy budowaniu relacji w szkole? O tym w audycji PRD
W jaki sposób palant służy budowaniu relacji w szkole? O tym w audycji PRDFoto: Shutterstock.com/ Andrey Yurlov

Wraz z polską emigracją rozlał się po świecie, dając podwaliny pod podobne dyscypliny sportowe, np. baseball. Z czasem zaczął jednak kojarzyć się pejoratywnie. Palant ma co najmniej pięćset lat, a nazwa pochodzi od języka włoskiego. Dopiero na przełomie lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku zyskała ona negatywny wydźwięk za sprawą propagandy komunistycznej, a po latach świetności palant niemal odszedł w zapomnienie. Wciąż jest to jednak sport, a nie negatywne określenie człowieka, o czym przypomina Bartłomiej Długosz, który jest członkiem zarządu Polskie Stowarzyszenie Palantowe. 

Posłuchaj
59:22 2023_02_20 21_00_19_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dlaczego warto przywrócić do szkół grę w palanta?_Strefa Rodzica 20 lutego 2023

Palant to gra zdecydowanie starsza od baseballu, który ma dwieście lat. To właśnie w polskim palancie należy doszukiwać się jego początków. Przez wieki zasady gry w palanta zmieniały się, a jego odmian powstało około dziesięciu. Przewagą palanta nad innymi grami zespołowymi jest to, że jest on prosty i intuicyjny. Palant to gra koedukacyjna i międzypokoleniowa.  

O co chodzi w grze w palanta i dlaczego nie tylko o sport? W jaki sposób palant służy budowaniu relacji w szkole? Jak przywrócić modę na palanta nie tylko na polskich ulicach? Gdzie zacząć, czym grać i z kim zbudować drużynę?

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Bartłomiej Długosz - członek zarządu Polskie Stowarzyszenie Palantowe, propagator akcji #PalantPowraca
Data emisji: 20.02.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Czy da się polubić łacinę? O nauczaniu łaciny w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 10:47
Już od kilku lat w dokumentach programowych publikowanych co roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki powtarza się hasło edukacja klasyczna. Nie chodzi o nieunowocześnianie sposobu nauczania, pozostanie w ławkach i siatce godzinowej, ale oznacza to zaznajamianie uczniów z kulturą antyczną – łaciną, a kiedyś również starożytną greką. Od przyszłego roku język łaciński ma szansę stać się jednym z tzw. drugich języków obcych, których uczniowie uczą się w ostatnich klasach szkoły podstawowej i w liceum obok wiodącego języka obcego, którym jest zwykle język angielski. 
rozwiń zwiń